Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


WELCOME TO OUR COMMUNITY!
 
HomePortalSearchMemberlistRegisterLog in
Latest topics
» Pre-inregistrare Event Nightmare Deep
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Purple12Today at 12:16 pm by mindfreak.

» Summer random event
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Purple12Today at 11:39 am by mindfreak.

» A trip in Japan (with Zeynep )
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Purple12Today at 9:17 am by dominic

» A mission in Turkey (privat cu Nursema)
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Purple12Today at 3:40 am by Mabel

» Türkiye
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Purple12Today at 1:27 am by Nursema Hamid

» Condica de prezenta
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Purple12Yesterday at 7:26 pm by Saburo Miyo

» Las fierbinți
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Purple12Yesterday at 1:21 pm by Survivor

» Madlene
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Purple12Sat Jun 22, 2024 11:43 pm by Survivor

» Scarlett Johansson
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Purple12Sat Jun 22, 2024 11:41 pm by Survivor

Recent members
See more
Visitators
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Flags_0
Our allies
WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM
Top posting users this month
Rogue
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi EmptyCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi I_back_titleCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Empty 
Survivor
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi EmptyCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi I_back_titleCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Empty 
Me&You
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi EmptyCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi I_back_titleCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Empty 
Xiphion.
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi EmptyCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi I_back_titleCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Empty 
Lucy
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi EmptyCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi I_back_titleCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Empty 
Ratonu'
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi EmptyCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi I_back_titleCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Empty 
Adolfis
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi EmptyCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi I_back_titleCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Empty 
dominic
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi EmptyCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi I_back_titleCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Empty 
Kim Wilson
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi EmptyCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi I_back_titleCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Empty 
mindfreak.
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi EmptyCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi I_back_titleCum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Empty 

Share

Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi

Survivor
××Administrator××
Survivor
❥ Army: ❥ Army: : ❥Falun Gong, Reiki & Qigong
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 23139
xSilver xSilver : 9934
×Reputation ×Reputation : 37
❥×Enrolment Date : 2020-03-16
×Age ×Age : 17
×Location ×Location : ❥ Aldebaran
×Mood ×Mood : ❥ 幸せな猫
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Sun Jun 16, 2024 9:34 am

Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Cand-cineva-incearca-sa-te-faca-sa-te-simti-vinovat

Insuflarea unui sentiment de vinovăție, schimbarea responsabilității este una dintre cele mai comune tactici de manipulare. Manipulatorii săi pot fi implementați în diferite moduri:

– Joacă rolul unei victime, expunându-te drept crud, tiran, agresor;

– Provoacă situații în care va fi posibil să-ți atârne rapid un sentiment de vinovăție;

– Devalorizează binele pe care l-ai făcut și se concentrează doar pe negativ;

– Folosește șantajul emoțional umplându-te cu vinovăție.

Cum să răspunzi la un astfel de comportament, cum să nu lași rolul de veșnic vinovat să fie atârnat de tine?
– Devalorizează binele pe care l-ai făcut și se concentrează doar pe negativ;

Iată câteva sfaturi utile:

1. Ai nevoie de acest contact, poate fi minimizat?
Primul și cel mai important. Trebuie să decizi singur și să decizi dacă contactul tău cu această persoană este atât de necesar și inevitabil. Este posibil să te distanțezi sau să-l elimini cu totul din viața ta?

2. „De ce îmi spui asta?”
Fii clar cu privire la intențiile manipulatorului. Pune-l într-o poziție în care va trebui să-și prezinte cumva motivele într-un mod mai frumos.

3. „Nu cred, am o altă părere”
Nu te scuza, nu te lăsa atras într-un dialog lung. Spune doar că nu-ți vezi vina aici și că nu are rost să continui această conversație.

4. „Încerci să mă faci să mă simt vinovat din nou”
Vorbește cu voce tare motivele manipulatorului. Acest lucru îți va permite cel puțin să ieși din poziția „de jos” pe care vor să o agațe de tine.

5. „Ce vrei mai exact?”
Discutați în mod specific, în domeniul subiectului. Nu te lăsa captivat emoțional – negociază pe merit. Lasă-l să-și exprime viziunea și cerințele.

6. „Și acum vei spune că, conform tradiției, eu sunt de vină pentru toate”
Dacă adversarul tău practică adesea acest lucru, atunci construiește un dialog, anticipând acuzația. Acest lucru îl va tulbura puțin.

7. „Și ce decizie vei lua?”, „Ce vei face cu toate astea?”
Dă-i înapoi responsabilitatea pentru ceea ce i se întâmplă.

8. „Probabil că ai vrut într-un mod bun?”, „Este puțin probabil să încerci acum să mă faci să mă simt vinovat pentru tot?”
Aici, dimpotrivă, se pare că-ți ajuți adversarul să arate mai luminos și mai bine în ochii tăi și în ochii celorlalți. Unii manipulatori nu foarte agresivi încep de fapt să facă scuze ca răspuns la acest lucru.

9. Urmărește-ți limbajul și tonul corpului
Nu arăta îndoială sau incertitudine. Urmărește-ți postura. Vorbește ferm și clar într-un ritm moderat.


Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi Tumblr_of2r4sMxwv1rnhl8xo1_540
Cum să reacționezi când cineva încearcă constant să te facă să te simți vinovat: 9 sfaturi
View previous topic View next topic Back to top
Page 1 of 1
Similar topics
-
» Cele 5 tipuri de odihnă pe care medicii le recomandă atunci când te simți epuizată
» SFATURI PENTRU PĂRINȚI!!
» Sfaturi utile-cutie automata
» Cum sa porti un cardigan, 5 sfaturi de stil
» 10 sfaturi pentru o căsnicie fericită

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Unstoppable Mind :: ❇️More you know❇️ :: ⚜️Medical section-
Jump to: