Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


WELCOME TO OUR COMMUNITY!
 
HomePortalSearchMemberlistRegisterLog in
Latest topics
» Fairy adventure (privat with Manuka)
LIMBA COREEANA Nr2 Purple12Today at 11:12 pm by Sharma Sanara

» Condica de prezenta
LIMBA COREEANA Nr2 Purple12Today at 10:46 pm by Sharma Sanara

» 私の芸術、私の創造的なコルティサー
LIMBA COREEANA Nr2 Purple12Today at 9:50 pm by Survivor

» I'm looking for rpg partner
LIMBA COREEANA Nr2 Purple12Today at 9:36 pm by Manuka

» Berbec
LIMBA COREEANA Nr2 Purple12Today at 9:25 pm by Nacht.

» Taur
LIMBA COREEANA Nr2 Purple12Today at 9:24 pm by Nacht.

» Gemeni
LIMBA COREEANA Nr2 Purple12Today at 9:23 pm by Nacht.

» Rac
LIMBA COREEANA Nr2 Purple12Today at 9:23 pm by Nacht.

» Leu
LIMBA COREEANA Nr2 Purple12Today at 9:20 pm by Nacht.

Recent members
See more
Visitators
LIMBA COREEANA Nr2 Flags_0
Our allies
WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM
Top posting users this month
dominic
LIMBA COREEANA Nr2 EmptyLIMBA COREEANA Nr2 I_back_titleLIMBA COREEANA Nr2 Empty 
portal Rpg
LIMBA COREEANA Nr2 EmptyLIMBA COREEANA Nr2 I_back_titleLIMBA COREEANA Nr2 Empty 
Survivor
LIMBA COREEANA Nr2 EmptyLIMBA COREEANA Nr2 I_back_titleLIMBA COREEANA Nr2 Empty 
Nacht.
LIMBA COREEANA Nr2 EmptyLIMBA COREEANA Nr2 I_back_titleLIMBA COREEANA Nr2 Empty 
Akiko
LIMBA COREEANA Nr2 EmptyLIMBA COREEANA Nr2 I_back_titleLIMBA COREEANA Nr2 Empty 
Alethia Spitz
LIMBA COREEANA Nr2 EmptyLIMBA COREEANA Nr2 I_back_titleLIMBA COREEANA Nr2 Empty 
Xiphion.
LIMBA COREEANA Nr2 EmptyLIMBA COREEANA Nr2 I_back_titleLIMBA COREEANA Nr2 Empty 
mindfreak.
LIMBA COREEANA Nr2 EmptyLIMBA COREEANA Nr2 I_back_titleLIMBA COREEANA Nr2 Empty 
Ratonu'
LIMBA COREEANA Nr2 EmptyLIMBA COREEANA Nr2 I_back_titleLIMBA COREEANA Nr2 Empty 
Sharma Sanara
LIMBA COREEANA Nr2 EmptyLIMBA COREEANA Nr2 I_back_titleLIMBA COREEANA Nr2 Empty 

Share

LIMBA COREEANA Nr2

Serenity96
××VIP MEMBER.
Serenity96
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 1647
×Silver ×Silver : 37020
×Reputation ×Reputation : 3
❥×Enrolment Date : 2014-12-03
×Age ×Age : 27
×Location ×Location : Pitesti
×Mood ×Mood : :)
LIMBA COREEANA Nr2 Sun May 03, 2015 7:57 pm

GRAMATICA

Folosirea verbelor coreene ( 1 )
Stilul Informal Politicos (Standard Politicos)

În mod tradițional, verbele coreene sunt prezentate in forma de dicționar (infinitiv), sub forma radacina plus sufixul -다(-DA)
Verbele coreene se plaseaza la sfârșitul propozitiilor si frazelor. Ele au două componente : o radacina si o terminatie . Radacina arata sensul, iar terminatia arata ce functie are verbul. Verbele din lista de mai jos sunt în forma de radacina (fara terminatia de infinitiv) . Pentru a utiliza aceste radacini verbale trebuie să învățăm o serie de terminatii verbale , și în această lectie vom invata să atașam terminațiile în scopul de a pune întrebări simple și a face declarații simple .
Trebuie sa stim de la bun început că verbele coreene sunt extrem de regulate , și deci o dată ce cunoastem o categorie de terminatii o putem folosi cu toate radacinile verbale.
Există aproximativ douăzeci de terminații verbale pe care le folosim pentru a exprima o constatare sau o întrebare, un ordin sau o sugestie . Vom folosi aceste terminații pentru a exprima un alt sens , adică nivelul de politețe, de exemplu, dacă vorbim cu ascultătorul într-un mod politicos, formal, informal, sau intim . Trebuie să recunoaștem cel puțin patru stiluri de vorbire distinctive din punct de vedere gramatical in limba coreeana, pe care le numim:
- Informal Politicos (Standard politicos);
- Formal politicos;
- Intim;
- Scris.
Astfel , fiecare dintre cele douăzeci de terminații verbale pot fi identificate ca : Constatare – nivel Informal Politicos , Întrebare- nivel Informal Politicos , Constatare –nivel Formal politicos, Întrebare - nivel Formal politicos , și așa mai departe .

AMINTITI-VA!!!
Radacina verbului se obține înlăturând terminația –다 de la forma de dicționar.

VERBE SI EXPRESII UZUALE
가다-a merge 숙제하다- a face tema
오다- a veni 전화하다-a telefona, a suna
하다- a face 읽다(ik-da)- a citi
공부하다- a studia 쓰다- a scrie
이야기하다- a avea o conversație 만나다- a întâlni, a vedea pe cineva
먹다-a manca 보다-a vedea, a se uita la
마시다- a bea 시험보다- a lua un examen
식사하다- a lua masa 잠자다- a dormi
놀다- a juca
운동하다-a exersa, a munci din greu
뭐해요?- ce mai faci?/ce faci?
*뭐-ce?
해요-a face(nivel standard politicos)

STILURI DE DISCURS (NIVELURI DE POLITEȚE)

1. Stilul informal politicos(standard politicos) are terminațiile verbului - 아요 , - 어요 și , în cazul verbelor de tip 하다 , 해요 , cu diferite modele de intonație atașate .
Stilul Informal Politicos este potrivit atunci când vorbim cu persoane cu care ne simțim apropiați, chiar și atunci când acestea sunt mai în vârstă sau au un statut social superior noua, dar si cu străinii , poate, după o fază inițială de formalitate sau doar pentru a ne manifesta dispoziția de a fi politicoși, dar informali cu ei. Stilul Informal Politicos este de cel mai mare folos pentru majoritatea celor care studiază limba coreeana decât celelalte trei stiluri, asa ca ne vom concentra pe acest stil in lecțiile următoare.

2. Stilul Formal Politicos este utilizat pe scară largă în situații formale . Atunci când este utilizat , este ca și cum ai face un compliment acelei persoane ca fiind de un statut social superior fata de al tău . Stilul Formal Politicos are de asemene si o oarecare conotație masculina. Când este folosit de femei, acest lucru are loc numai atunci când femeile respective au funcții frecvent asociate cu bărbații - exercitarea autorității într-un birou, de exemplu .

3. Stilul intim este folosit între prieteni foarte apropiați , intre membrii familiei, sau de un adult vorbind unui copil . Astfel, folosind stilul intim față de cineva pe care nu-l cunoaștem foarte bine poate face situația foarte ciudata, părând nepoliticoasa.

4. Stilul scris este folosit în operele literare ; folosindu-l în conversație, va da impresia ca citiți cu voce tare unele opere scrise, asa ca este de

A pune intrebari/ a raspunde la intrebari.
Pentru a pune întrebări și a răspunde la o întrebare în stilul informal politicos atașăm terminația de prezent -아요 / -어요 la rădăcina verbului, folosind intonația ascendenta pentru întrebare si descendenta pentru răspuns.
Terminația de prezent se atașează la rădăcina verbului după cum urmează:

Daca ultima vocala din rădăcina verbului este 아(A) sau 오(O), se adaugă terminația -아요.
Exemplu:
놀+아요->놀아요 (no-ra-yo)- eu ma joc, tu te joci, etc.

OBSERVATII
a) -아 este omis din terminatia -아요 dacă radacina verbului se termina in ㅏ
Exemplu:
가- +아요 -> 가요.- Eu merg, tu mergi etc.
마나- +아요 -> 마나요. - Eu ma intalnesc, tu te intalnesti etc.
b) Daca radacina verbului se termina in ㅗ , literaㅗeste scrisa în combinație cu ㅏdevenind ㅘ+요 (wayo).
Exemplu:
오- +아요 -> 와요 – eu vin, tu vii, etc.
보- +아요 -> 봐요- eu vad, tu vezi, etc.
시험보- +아요->시험봐요 – eu iau examenul, etc.
c) Rețineți, de asemenea, că această regulă nu se aplică la verbul 하다(a face) care are radacina 하-.

2. Pentru toate celelalte vocale finale din radacina verbului, terminatia este –어요 (-eoyo)
Exemplu:
먹- +어요 -> 먹어요( meogeoyo)- eu mananc, tu mananci, etc.
읽- +어요 ->읽어요 (il-geo-yo)- eu citesc, tu citesti, etc.

OBSERVATII
a) Daca radacina verbului se termina in ㅣ(i), literaㅣ(i) din radacina este scrisa în combinație cu litera ㅓ(eo) din terminatie, devenind ㅕ요(yeoyo)
Exemplu:
마시- +어요 -> 마셔요( masyeoyo)- eu beau, tu bei, etc.
b) Daca radacina verbului se temna in vocala ㅡ(eu), aceasta se elimina, adaugand terminatia -어요.
Exemplu:
쓰 -> ㅆ+ -어요-> 써요 (sseoyo)- eu scriu, tu scrii, etc.

3. Verbele de tip 하다(a face) devin 해요(haeyo)
Exemplu:
하 ->해요 – eu fac, tu faci, etc.
공부하 -> 공부해요- eu studiez, tu studiezi, etc.
이야기하 ->이야기해요- eu discut, tu discuti, etc.

Ca și în limba romana, pronuntam verbul cu o intonație care urca atunci când punem o intrebare cu raspuns DA-NU, și folosim o intonație care coboara atunci când facem o constatare, punem o intrebare referitoare la timp, loc, mod, sau atunci cand răspundem la o întrebare.
După cum s-a menționat mai sus, o propoziție coreeana este completă fără subiect exprimat, iar echivalentul in limba romana al acestui subiect "lipsă" este un pronume, dedus din context. În exemplele de mai jos, vom presupune ca pronumele este „el”.


Intrebare
Raspuns
^가요? --- El Pleaca?
---v네, 가요. Da, el pleaca.
--->^읽어요? El citeste?
----v아니요, 써요. Nu, el scrie.
--->^먹어요? El mananca?
---v아니요, 마셔요. Nu, el bea.
---v뭐 해요? Ce face el?
---v공부해요. El studiaza.
Sursa: Lectii de coreeana


LIMBA COREEANA Nr2 <a href=LIMBA COREEANA Nr2 214wmj10" />
LIMBA COREEANA Nr2
View previous topic View next topic Back to top
Page 1 of 1
Similar topics
-
» Limba coreeană
» LIMBA COREEANA Nr1
» Lectii utile pentru invatat limba coreeana
» Limba Japoneza
» Limbaje aplicate in cultura de limba engleza

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Unstoppable Mind :: ❇️Other countries❇️ :: ⚜️SOUTH KOREA :: ⚜️Language-
Jump to: