Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


WELCOME TO OUR COMMUNITY!
 
HomePortalSearchMemberlistRegisterLog in
Latest topics
» Condica de prezenta
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Purple12Today at 4:10 pm by Survivor

» Berbec
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Purple12Today at 8:50 am by Nacht.

» Taur
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Purple12Today at 8:49 am by Nacht.

» Gemeni
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Purple12Today at 8:48 am by Nacht.

» Rac
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Purple12Today at 8:48 am by Nacht.

» Leu
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Purple12Today at 8:47 am by Nacht.

» Fecioara
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Purple12Today at 8:46 am by Nacht.

» Balanta
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Purple12Today at 8:45 am by Nacht.

» Scorpion
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Purple12Today at 8:45 am by Nacht.

Recent members
See more
Visitators
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Flags_0
Our allies
WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM
Top posting users this month
dominic
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu EmptyPsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu I_back_titlePsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Empty 
Nacht.
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu EmptyPsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu I_back_titlePsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Empty 
portal Rpg
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu EmptyPsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu I_back_titlePsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Empty 
Survivor
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu EmptyPsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu I_back_titlePsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Empty 
Akiko
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu EmptyPsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu I_back_titlePsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Empty 
Xiphion.
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu EmptyPsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu I_back_titlePsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Empty 
Alethia Spitz
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu EmptyPsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu I_back_titlePsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Empty 
mindfreak.
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu EmptyPsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu I_back_titlePsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Empty 
Wakanda
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu EmptyPsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu I_back_titlePsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Empty 
Sharma Sanara
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu EmptyPsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu I_back_titlePsihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Empty 

Share

Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu

Guest
Guest
Anonymous
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Fri Nov 12, 2021 4:41 pm

Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu 641x334-00-60

Psihologii spun ca sarutul este mult mai important decat credem noi atunci cand vine vorba despre relatia de cuplu.

Unul dintre motivele principale pentru care sarutul este important este pentru ca acesta este un precursor al intimitatii. Sarutul este un contact cu o alta fiinta umana, contact ce este incredibil de personal si foarte intim.

Te-ai intrebat vreodata de ce saruturile se simt atat de bine si de ce toata lumea vorbeste despre primul sarut? Exista multe beneficii ale sarutului - nu doar fizice, ci si emotionale si spirituale.

Atunci cand saruti pe cineva, corpul tau raspunde la stimulii fizici, producand mai multa oxitocina, hormonul responsabil cu starea de bine si fericirea.

Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu 1636623694_aa

Beneficiile fizice ale sarutului
Potrivit psihologilor, femeile pun mai mult accent pe un sarut decat barbatii. De asemenea, o persoana atragatoare s-ar putea sa nu aiba nevoie de saruturi asa cum are o persoana care nu se simte bine in pielea ei sau are o stima de sine scazuta. Pentru aceasta din urma, sarutul este o dovada de dorinta din partea celui care o saruta.

Majoritatea cuplurilor se saruta dimineata la iesirea din casa, insa acest obicei devine deja o rutina. Este ca si cum ai lua telefonul atunci cand pleci de acasa sau cand speli farfuriile dupa ce ai terminat de mancat. Cu toate acestea, sarutul continua sa aiba multe beneficii pentru corpul nostru (beneficii de care multi inca nu stim):
- oamenii care se saruta in fiecare zi traiesc cu pana la cinci ani mai mult decat cei care nu o fac;

- sarutul poate ajuta la vindecarea petelor de pe fata si a dermatitei;

- un sarut poate face ca pulsul sa creasca la peste 100 de batai pe minut, ceea ce poate fi la fel de bun ca un antrenament fizic;

- ai nevoie de 29 de muschi ai fetei pentru a saruta pe cineva cu pasiune - ceea ce inseamna ca sarutul lucreaza muschii fetei si previne ridurile.

Beneficiile emotionale ale sarutului
De ce ne sarutam? Pentru ca este o experienta incredibila care ne ajuta sa ne simtim bine. Insa, pe langa beneficiile fizice, avem si cateva beneficii emotionale despre care vrem sa vorbim.

Spre exemplu, gandeste-te ca tii in brate un copilas. Care este primul lucru pe care vrei sa il faci cand iti adoarme in brate sau cand iti zambeste? Nu te poti abtine si vrei sa il saruti pe frunte sau pe obrajori.
Xiphion.
knight
Xiphion.
❥ Army: ❥ Army: : the GazettE
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 5662
×Silver ×Silver : 36581
×Reputation ×Reputation : 8
❥×Enrolment Date : 2015-12-17
×Age ×Age : 26
×Location ×Location : Ketterdam
×Mood ×Mood : Cutie marshmallow
Re: Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Mon Dec 13, 2021 12:15 pm

Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu GrvXA5u
și îmbrățișarea cred că este la fel de importantă într-o relație


— Aşteptăm cu toţii sfârşitul lumii, zise el. Fie că e o cometă sau altceva. Cu toţii avem propria noastră apocalipsă. Unii o duc cu ei. Alţii o evită. Majoritatea ne temem de ea, îi arătăm respect. Tu nu. Tu nu ai putut avea respect niciodată pentru nimic. Şi nu îţi e frică de mica ta apocalipsă.
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Tumblr_mu52x8mJtk1qgjo5ao4_250  Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Tumblr_mu52x8mJtk1qgjo5ao3_250
Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu MvK8Xz0
Guest
Guest
Anonymous
Re: Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Sun Dec 19, 2021 6:52 pm

Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu Divide26
da, si eu cred la fel. este un moment foarte frumos sa stai imbratisat si sa ai un moment de liniste alaturi de cel drag
Sponsored content
Re: Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu

Psihologii explica de ce sarutul e atat de important in viata de cuplu
View previous topic View next topic Back to top
Page 1 of 1
Similar topics
-
» Sindromul proximitatii in relatiile de cuplu
» Seventeen explică de ce sunt numiţi Seventeen având doar 13 membri
» Semnele unei relatii sanatoase de cuplu
» Coreenii vorbesc despre obiectele de cuplu ale lui Kai din EXO și Krystal din f(x)
» Impreuna la bine si la greu. 10 adevaruri salvatoare pentru relatia de cuplu

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Unstoppable Mind :: ✴️JUST 4 FUN ✴️ :: ⚜️CAFEnea :: ⚜️Love/Sex-
Jump to: