Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


WELCOME TO OUR COMMUNITY!
 
HomePortalSearchMemberlistRegisterLog in
Latest topics
» Familia Melimi Fanclub
Scrierea japoneza - Page 2 Purple12Yesterday at 6:41 pm by Survivor

» Condica de prezenta
Scrierea japoneza - Page 2 Purple12Yesterday at 6:24 pm by Luminița Lumi

» Berbec
Scrierea japoneza - Page 2 Purple12Yesterday at 2:36 pm by Nacht.

» Taur
Scrierea japoneza - Page 2 Purple12Yesterday at 2:36 pm by Nacht.

» Gemeni
Scrierea japoneza - Page 2 Purple12Yesterday at 2:35 pm by Nacht.

» Rac
Scrierea japoneza - Page 2 Purple12Yesterday at 2:34 pm by Nacht.

» Leu
Scrierea japoneza - Page 2 Purple12Yesterday at 2:34 pm by Nacht.

» Fecioara
Scrierea japoneza - Page 2 Purple12Yesterday at 2:33 pm by Nacht.

» Balanta
Scrierea japoneza - Page 2 Purple12Yesterday at 2:32 pm by Nacht.

Recent members
See more
Visitators
Scrierea japoneza - Page 2 Flags_0
Our allies
WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM
Top posting users this month
dominic
Scrierea japoneza - Page 2 EmptyScrierea japoneza - Page 2 I_back_titleScrierea japoneza - Page 2 Empty 
Nacht.
Scrierea japoneza - Page 2 EmptyScrierea japoneza - Page 2 I_back_titleScrierea japoneza - Page 2 Empty 
Akiko
Scrierea japoneza - Page 2 EmptyScrierea japoneza - Page 2 I_back_titleScrierea japoneza - Page 2 Empty 
Survivor
Scrierea japoneza - Page 2 EmptyScrierea japoneza - Page 2 I_back_titleScrierea japoneza - Page 2 Empty 
Alethia Spitz
Scrierea japoneza - Page 2 EmptyScrierea japoneza - Page 2 I_back_titleScrierea japoneza - Page 2 Empty 
Xiphion.
Scrierea japoneza - Page 2 EmptyScrierea japoneza - Page 2 I_back_titleScrierea japoneza - Page 2 Empty 
Me&You
Scrierea japoneza - Page 2 EmptyScrierea japoneza - Page 2 I_back_titleScrierea japoneza - Page 2 Empty 
Ratonu'
Scrierea japoneza - Page 2 EmptyScrierea japoneza - Page 2 I_back_titleScrierea japoneza - Page 2 Empty 
mindfreak.
Scrierea japoneza - Page 2 EmptyScrierea japoneza - Page 2 I_back_titleScrierea japoneza - Page 2 Empty 
Midori
Scrierea japoneza - Page 2 EmptyScrierea japoneza - Page 2 I_back_titleScrierea japoneza - Page 2 Empty 

Share

Scrierea japoneza

Go to page : 1, 2  Next
Hidamari
××VIP MEMBER.
Hidamari
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 2730
×Silver ×Silver : 37193
×Reputation ×Reputation : 13
❥×Enrolment Date : 2014-12-17
×Age ×Age : 30
×Location ×Location : Japonia
×Mood ×Mood : Sunny!
Scrierea japoneza Mon Dec 22, 2014 8:53 pm

First topic message reminder :

Japonezii folosesc 3 sisteme de scriere: hiragana, katakana si kanji. Hiragana si katakana contin 45 de caractere fiecare, iar kanji sunt cu miile. Pe scurt, in hiragana scrii cuvintele pur japoneze, in katakana pe cele imprumutate din alte limbi sau daca vrei sa accentuezi un anumit cuvant (un fel de scris cu majuscule), iar kanji sunt caracterele chinezesti simplificate si de-asta sunt asa multe.


Hiragana:

Scrierea japoneza - Page 2 Hiragana_chart


Katakana:

Scrierea japoneza - Page 2 Katakana-chart


Cativa kanji:

Scrierea japoneza - Page 2 2046_01



Scrierea japoneza - Page 2 13614010

Scrierea japoneza - Page 2 13590810
Arya
××YAKUZA××
Arya
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 151
×Silver ×Silver : 32536
×Reputation ×Reputation : 2
❥×Enrolment Date : 2015-06-20
×Age ×Age : 34
×Location ×Location : Moon
Re: Scrierea japoneza Sat Jun 27, 2015 3:48 pm

Eu doar punctam faptul ca ar fi bine de stiut, asta doar daca vrei sa inveti mai mult, la fel daca ai vrea sa citesti si opere vechi.


Scrierea japoneza - Page 2 Love510
Hidamari
××VIP MEMBER.
Hidamari
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 2730
×Silver ×Silver : 37193
×Reputation ×Reputation : 13
❥×Enrolment Date : 2014-12-17
×Age ×Age : 30
×Location ×Location : Japonia
×Mood ×Mood : Sunny!
Re: Scrierea japoneza Sat Jun 27, 2015 4:03 pm

Atunci nu prea avea legatura cu ce ziceam eu. Eu ziceam ca nu se mai folosesc deloc. Am folosit prezentul pentru ca nu se folosesc acum, in societatea actuala.
Poti sa inveti toate limbile moarte ale lumii daca esti interesat sa citesti anumite opere care sunt scrise in limbile alea, dar nu poti spune ca acele limbi inca sunt folosite.
Eu vorbeam strict de ceea ce se intampla in societatea de azi. Iar azi caracterele alea nu sunt folosite deloc. Ca vrei tu sa inveti ce foloseau oamenii acum mult timp, asta e complet altceva. E o mare diferenta intre asta si a spune ca inca sunt folosite in prezent.



Scrierea japoneza - Page 2 13614010

Scrierea japoneza - Page 2 13590810
Arya
××YAKUZA××
Arya
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 151
×Silver ×Silver : 32536
×Reputation ×Reputation : 2
❥×Enrolment Date : 2015-06-20
×Age ×Age : 34
×Location ×Location : Moon
Re: Scrierea japoneza Fri Jul 31, 2015 10:34 pm

Asa cum am spus si in alte mesaje mi-am exprimat o opinie din sursele pe care le-am citit, alea pe care le gaseam mai bune. Dar nu e cazul sa vii sa despici firul in sapte, doar pentru a imi da replay. Felicitari ca ai invatat la liceu si inveti la facultate, dar sa sti nu toata lumea a avut la momentul respectiv, oportunitatea de a invata o limba straina destul de dificila si mai putin cunoscuta. Am spus de ce cred ca inca s-ar mai folosi si in ziua de azi. Japoneza e o limba complexa, doar uita-te sa vezi cate dialecte folosesc.


Scrierea japoneza - Page 2 Love510
Roxana H.
××Fondator××
Roxana H.
❥ Army: ❥ Army: : nazzy
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 27356
×Silver ×Silver : 66777
×Reputation ×Reputation : 38
❥×Enrolment Date : 2014-11-08
×Age ×Age : 28
×Location ×Location : Ατενος, Ελλαδα
×Mood ×Mood : (⊙ω⊙)
Re: Scrierea japoneza Tue Aug 11, 2015 3:20 pm

aveti opinii interesante legate de scrierea japoneza


●▬●۞ ۞▬▬●

Scrierea japoneza - Page 2 02111
Hidamari
××VIP MEMBER.
Hidamari
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 2730
×Silver ×Silver : 37193
×Reputation ×Reputation : 13
❥×Enrolment Date : 2014-12-17
×Age ×Age : 30
×Location ×Location : Japonia
×Mood ×Mood : Sunny!
Re: Scrierea japoneza Wed Aug 12, 2015 8:41 am

Nu vin sa despic firul in sapte doar pentru a-ti da reply si nici nu ma laud ca am facut japoneza. Spun ca am facut ca sa stii ca nu vorbesc aiureli si ca e totusi o opinie atestata pentru ca e domeniul meu, ma pricep la el si nu mi se pare frumos din partea altcuiva sa vina si sa ma contrazica pe subiectul meu.
Nu e nevoie sa ma informezi ca e o limba complexa si ca are nu stiu cate dialecte, eu stiu lucrurile astea. Tu ai spus de ce crezi ca s-ar mai folosi azi, iar eu ti-am spus de ce nu se mai foloseste azi pentru ca am si invatat si am si vazut cu ochii mei. Pentru ca mi se pare putin aiurea ca o persoana dupa ce ii sunt aduse dovezi bune inca sa ramana pe parerile ei care poate nu au dovezi la fel de bune. Eu ti-am spus cum e de fapt ca sa nu ai o parere gresita. Ca nu vrei sa crezi ce spun eu, asta e altceva. Eu nu intentionez sa ma laud sau ceva, numai sa aduc argumente valide.
E ca si cum te duci la un medic, ii spui ca nu stiu ce vaccin cauzeaza nu stiu ce boala, el vine si iti aduce dovezi ca nu e asa, iar tu ii spui ca se lauda ca e medic sic a despica firul in patru si inca ramai la parerile tale. Mi se pare cam aiurea.



Scrierea japoneza - Page 2 13614010

Scrierea japoneza - Page 2 13590810
Arya
××YAKUZA××
Arya
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 151
×Silver ×Silver : 32536
×Reputation ×Reputation : 2
❥×Enrolment Date : 2015-06-20
×Age ×Age : 34
×Location ×Location : Moon
Re: Scrierea japoneza Wed Aug 12, 2015 2:09 pm

Nu ai decat sa te superi, dar tocmai pentru ca nu iti place sa fii contrazisa imi raspunzi la mesaje. Sunt de acord ca de pe o parte ce inveti in scoala iti foloseste. Doar in scoala nu inveti totul.
In al doilea nu te-am acuzat ca te lauzi, asa ca inceteaza sa mai folosesti acest cuvant. Dincontra, eu te-am felicitat ca ai reusit sa studiezi japoneza la facultate si nu am incercat sa fiu ironica.
Si o spun pentru ultima oara. Mi-am exprimat o opinie din sursele disponibile citite. Doar fiindca vin si postez un mesaj aici sau in orice ce alt topic, asta nu inseamna ca imi place sa postez mesaje doar de dragul de a ma contrazice cu cineva.


Scrierea japoneza - Page 2 Love510
Hidamari
××VIP MEMBER.
Hidamari
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 2730
×Silver ×Silver : 37193
×Reputation ×Reputation : 13
❥×Enrolment Date : 2014-12-17
×Age ×Age : 30
×Location ×Location : Japonia
×Mood ×Mood : Sunny!
Re: Scrierea japoneza Wed Aug 12, 2015 8:11 pm

Iti raspund pentru ca nu imi place sa fiu contrazisa la un lucru la care ma pricep pentru ca mi se pare aiurea sa vii sa contrazici un om la domeniul lui.

Inteleg ca ti-ai exprimat o opinie din sursele disponibile citite, iar eu ti-am oferit opinia mea din sursele mele care mi s-au parut mult mai bune, Iar motivul pentru care mi s-au parut mult mai bune e pentru ca provin de la o universitate cu informatii corecte, atestate (pentru ca e logic sa fie asa, din moment ce e o universitate) + experienta personala unde teoria se pune in practica.

E foarte bine ca citesti si te interesezi, eu am incercat doar sa iti ofer informatiile corecte. Daca nu te intereseaza care sunt informatiile corecte si vrei sa ramai doar la sursele tale si nu te mai intereseaza alte surse, poate mai bune, atunci asta e altceva.



Scrierea japoneza - Page 2 13614010

Scrierea japoneza - Page 2 13590810
Vizitator
Guest
Anonymous
Re: Scrierea japoneza Wed Aug 12, 2015 11:39 pm

Da, unii il considera ca sistem de scriere pe romaji altii nu il pun la socoteala. Romaji de obicei este folsoit de persoanele de altanationalitate care doresc sa invete limba japoneza si sa le fie mai usor. Insa oficial intre japonezi sunt recunoscute doar 3: Hiragana, Katakana si Kanji.
Nu am vazut nicaieri un japonez sa scrie in Romanji.
Hidamari
××VIP MEMBER.
Hidamari
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 2730
×Silver ×Silver : 37193
×Reputation ×Reputation : 13
❥×Enrolment Date : 2014-12-17
×Age ×Age : 30
×Location ×Location : Japonia
×Mood ×Mood : Sunny!
Re: Scrierea japoneza Thu Aug 13, 2015 6:04 am

Romaji este un alfabet, indiferent ce il considera unii.
Si intr-adevar, japonezii nu folosesc romaji, acest alfabet nu este recunoscut oficial. Il folosesc, ce-i drept, pentru straini, mai scriu pe semnele de pe strada, gen statiile de autobuz, de tren etc. Plus ca li se pare foarte cool sa scrie intr-o limba straina, de obicei engleza si franceza (desi le fac praf) si gasesti des pe o gramada de produse limbile astea doua.
Dar nu il folosesc in scriere pentru ei, oficial.



Scrierea japoneza - Page 2 13614010

Scrierea japoneza - Page 2 13590810
Arya
××YAKUZA××
Arya
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 151
×Silver ×Silver : 32536
×Reputation ×Reputation : 2
❥×Enrolment Date : 2015-06-20
×Age ×Age : 34
×Location ×Location : Moon
Re: Scrierea japoneza Fri Aug 14, 2015 9:18 pm

Unde doamne iarta-ma am spus eu ca nu sunt interesata sa gasesc si alte surse? Nu imi pune vorbe aiurea, fiindca nu am spus asa ceva. Informatii corecte po-ti afla din orice tip de sursa, atata timp cat este buna, nu numai in scoli si facultati.
In loc sa imi raspunzi la mesaje, doar ca sa imi demonstrezi ca doar tu ai dreptate, ai putea sa ne dai si cateva exemple.
Hidamari
××VIP MEMBER.
Hidamari
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 2730
×Silver ×Silver : 37193
×Reputation ×Reputation : 13
❥×Enrolment Date : 2014-12-17
×Age ×Age : 30
×Location ×Location : Japonia
×Mood ×Mood : Sunny!
Re: Scrierea japoneza Mon Sep 21, 2015 11:29 pm

Exemple de ce? Daca te referi la informatii, am mai facut topicuri pe forum din cunostintele mele inclusiv acesta, si am mai raspuns pe la alte topicuri cu diverse completari sau exemple. Daca vrei sa stii ceva anume, poti sa ma intrebi si o sa incerc sa-ti raspund in limita cunostintelor mele.



Scrierea japoneza - Page 2 13614010

Scrierea japoneza - Page 2 13590810
Roxana H.
××Fondator××
Roxana H.
❥ Army: ❥ Army: : nazzy
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 27356
×Silver ×Silver : 66777
×Reputation ×Reputation : 38
❥×Enrolment Date : 2014-11-08
×Age ×Age : 28
×Location ×Location : Ατενος, Ελλαδα
×Mood ×Mood : (⊙ω⊙)
Re: Scrierea japoneza Tue Mar 15, 2016 12:58 am

ne mai postezi despre scrierea japoneza?


●▬●۞ ۞▬▬●

Scrierea japoneza - Page 2 02111
Sponsored content
Re: Scrierea japoneza

Scrierea japoneza
View previous topic View next topic Back to top
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
Similar topics
-
» Bucataria japoneza
» Limba Japoneza
» Lecții de japoneză
» Dieta japoneza cu ceai rosu.

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Unstoppable Mind :: ❇️Other countries❇️ :: ⚜️JAPAN :: ⚜️Language-
Jump to: