Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


WELCOME TO OUR COMMUNITY!
 
HomePortalSearchMemberlistRegisterLog in
Latest topics
» Condica de prezenta
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Purple12Yesterday at 10:32 pm by Survivor

» A centaur deer (privat cu Brad Miller)
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Purple12Yesterday at 11:44 am by Vanessa

» Promisiunile lui Dumnezeu
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Purple12Yesterday at 5:16 am by dominic

» Sonic the Hedgehog 2
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Purple12Sat May 04, 2024 10:18 pm by Survivor

» Experiența aproape personală
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Purple12Sat May 04, 2024 3:04 am by Survivor

» Avatare made by mindfreak
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Purple12Sat May 04, 2024 3:03 am by Survivor

» Bancuri cu bula
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Purple12Fri May 03, 2024 10:59 pm by Alethia Spitz

» Discuții despre seriale
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Purple12Wed May 01, 2024 11:14 pm by Akiko

» Bancuri diverse
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Purple12Wed May 01, 2024 12:05 pm by Alethia Spitz

Recent members
See more
Visitators
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Flags_0
Our allies
WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM
Top posting users this month
dominic
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor EmptyMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor I_back_titleMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Empty 
Akiko
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor EmptyMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor I_back_titleMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Empty 
Survivor
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor EmptyMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor I_back_titleMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Empty 
Alethia Spitz
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor EmptyMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor I_back_titleMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Empty 
Xiphion.
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor EmptyMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor I_back_titleMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Empty 
Yobi
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor EmptyMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor I_back_titleMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Empty 
Nameko
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor EmptyMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor I_back_titleMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Empty 
Sammy
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor EmptyMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor I_back_titleMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Empty 
mindfreak.
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor EmptyMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor I_back_titleMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Empty 
Midori
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor EmptyMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor I_back_titleMi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Empty 

Share

Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor

MellyMelo
××VIP MEMBER.
MellyMelo
❥ Army: ❥ Army: : Valkirie
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 1226
×Silver ×Silver : 18691
×Reputation ×Reputation : 1
❥×Enrolment Date : 2019-08-08
×Age ×Age : 28
×Location ×Location : pe vaporul pasiunii
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Thu Dec 12, 2019 8:55 am

Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor 155512-159594

Lumea virtuală este captivantă, iar copiii sunt cei mai vulnerabili. Ei nu pot să-și dea seama cât sunt de dependenți de gadgeturi şi nu se pot proteja de efectele nocive ale navigării excesive prin păienjenișul virtual. O mamă, care a preferat să-și păstreze anonimatul, a povestit experiența sa greșită în educarea copilului, numind-o „Cum mi-am nenorocit copilul”, în speranţa că alţi părinţi nu vor face aceleaşi greşeli.
„Am un băiețel de 1 an și 2 zile. Totul a început pe la 5-6 luni, când M., fiind un copil „plângăcios” și agitat îl potoleam cu tableta, mai exact cântecele pe tabletă. Și azi 10 min (cât fac un pipi), mâine 20 (cât dau cu aspiratorul), poimâine o oră (cât fac mâncare) ș.a.m.d., până când copilul meu ajunsese să stea și câte 3 ore pe zi pe tabletă. TV-ul deschis NON stop, dacă nu era tableta, sigur era tv, și așa se mărește statul în fața ecranelor… de la 3 la… 5-7 ore.

Ce s-a întâmplat? Copilul meu nu răspundea când îl strigam, nu înțelegea când îi ceream ceva, nu știa să mă tragă de bluză când voia țiți, nu se uita în ochii mei, nu-mi cerea ajutorul, parca nu ne auzea, dar când era reclama lui preferată venea cu cea mai mare viteza s-o vadă, lucru care pe noi, ca părinți idioți și neștiutori, ne amuza nespus: „ce drăgălaș este puiul nostru când vine el așa repede să vadă reclama lui”. Nu se juca cu noi, se plictisea repede și „cerea” prin plâns tableta/tv.

Aproape nimic din ce ar fi fost normal să facă la vârsta lui. Am întrebat aici, pe grup, despre copiii voștri, dacă fac acestea la vârsta lui și majoritatea răspunsurilor au fost…„nu toți copiii sunt la fel”; nu mai face comparație”, „copiii se dezvoltă diferit” etc. Cele mai proaste sfaturi și informații…, dintr-un „morman” de răspunsuri DOUA mi-au dat de gândit… „ții tv-ul deschis” și „într-adevăr copiii se dezvoltă diferit însă unele lucruri nu țin doar de dezvoltare, unele lucruri trebuie sa le facă orice copil la vârsta lui”. Și vă mulțumesc, doamnelor!

Neavând interacțiune cu copii de vârsta lui, nu am știut cam care ar fi dezvoltarea normală, însă citeam în fiecare lună despre lucrurile pe care un bebeluș trebuie să le facă, iar de la 10 luni au apărut… „întârzierile”, prima lună când am sesizat, am spus „poate e el mai încet, nu toți fac la fel”, însă din a doua lună mi-am tras un semnal de alarmă. Am întrebat și am început să mă interesez… Am aflat că reacțiile copilului meu erau încadrate în spectrul AUTISMULUI, mai exact, AUTISM VIRTUAL. Groaznic, crunt, în secunda aia am închis televizorul, tableta, telefon, copilul meu era INTOXICAT cu virtual.

De 5 zile tv-ul la noi în casă este doar o cutie neagră, de atunci copilul meu s-a schimbat aproape radical, râde, se uită la noi în ochi, ne trage când vrea ceva, mă trage de bluză când cere țiți, se joacă față-ascunsă, înțelege și se uită când îi arăți cățelul, se joacă, a început să răspundă când îl strigi (de 2 ori din 10, aici mai avem de lucrat) a învățat să facă bravo, să facă precum indienii (aa, aa, aa cu mâna la gură) multe pe care nu le făcea înainte… Încă mai avem muuult de lucrat, însă schimbări mari se văd încă din aceste 5 zile. În câteva zile avem programarea la pediatru, vom afla exact ce este de făcut și vom acționa…


Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Giphy
Xiphion.
knight
Xiphion.
❥ Army: ❥ Army: : the GazettE
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 5621
×Silver ×Silver : 36480
×Reputation ×Reputation : 8
❥×Enrolment Date : 2015-12-17
×Age ×Age : 26
×Location ×Location : Ketterdam
×Mood ×Mood : Cutie marshmallow
Re: Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Sat Dec 14, 2019 12:27 pm

Mulți părinți cred că tehnologia este importantă în dezvoltarea copilului lor, dar uită că internetul poate provoca dependență, de aceea este bine ca un copil să cunoască mai întâi lumea reală și doar mai târziu să o cunoască pe cea virtuală. De altfel, internetul poate fi un loc destul de periculos pentru copii, fiindcă există tot felul de oameni în spatele ecranelor care îi pot manipula sau chiar șantaja. Desigur, la noi s-au întâmplat puține cazuri de genul, dar tot ar trebui ca părinții să fie mai prudenți în era aceasta a tehnologiei.


Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor D5rtz1y-52848db4-2415-4ef8-aa5c-737658ceb71e
Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor MvK8Xz0
MellyMelo
××VIP MEMBER.
MellyMelo
❥ Army: ❥ Army: : Valkirie
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 1226
×Silver ×Silver : 18691
×Reputation ×Reputation : 1
❥×Enrolment Date : 2019-08-08
×Age ×Age : 28
×Location ×Location : pe vaporul pasiunii
Re: Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Sun Dec 15, 2019 8:57 pm

Ei cred că este cool ca și copilul lor sa fie in pas cu tehnologia. Însă ei nu realizează că au copii care suferă de Autismul Virtual.


Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor Giphy
Sponsored content
Re: Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor

Mi-am nenorocit copilul cu tableta… Să nu faceţi ca mine!” Mărturisirea unei mame ajunse la capătul puterilor
View previous topic View next topic Back to top
Page 1 of 1
Similar topics
-
» Sfaturi de la mame: cum ne protejăm bebelușii de căldurile insuportabile
» Cum ne îmbrăcăm copilul afară și în casă?
» 7 trucuri ca să-ți ajuți copilul să adoarmă mai ușor
» Aventurile unei fetite cuminti
» Confesiunile unei fete rele

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Unstoppable Mind :: ✴️JUST 4 FUN ✴️ :: ⚜️Fan Zone :: Spiritual :: Mamici si burtici-
Jump to: