Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


WELCOME TO OUR COMMUNITY!
 
HomePortalSearchMemberlistRegisterLog in
Latest topics
» I'm looking for rpg partner
7 Mituri Urbane Purple12Today at 12:52 pm by Rogue

» You are stuck on me like a tattoo (Open RPG)
7 Mituri Urbane Purple12Today at 12:49 pm by Rogue

» Emily Didonato
7 Mituri Urbane Purple12Today at 12:15 pm by Rogue

» Anne's GFX Shop
7 Mituri Urbane Purple12Today at 12:03 pm by Rogue

» An alien project for protection(with Kamelya)
7 Mituri Urbane Purple12Today at 9:40 am by Esperanza

» Candice Swanepoel
7 Mituri Urbane Purple12Today at 9:13 am by Rogue

» Eiza Gonzales
7 Mituri Urbane Purple12Today at 8:36 am by Rogue

» Anitta
7 Mituri Urbane Purple12Today at 8:28 am by Rogue

» Achiziții
7 Mituri Urbane Purple12Today at 1:17 am by mindfreak.

Recent members
See more
Visitators
7 Mituri Urbane Flags_0
Our allies
WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM
Top posting users this month
dominic
7 Mituri Urbane Empty7 Mituri Urbane I_back_title7 Mituri Urbane Empty 
Rogue
7 Mituri Urbane Empty7 Mituri Urbane I_back_title7 Mituri Urbane Empty 
Survivor
7 Mituri Urbane Empty7 Mituri Urbane I_back_title7 Mituri Urbane Empty 
Nacht.
7 Mituri Urbane Empty7 Mituri Urbane I_back_title7 Mituri Urbane Empty 
portal Rpg
7 Mituri Urbane Empty7 Mituri Urbane I_back_title7 Mituri Urbane Empty 
Akiko
7 Mituri Urbane Empty7 Mituri Urbane I_back_title7 Mituri Urbane Empty 
Xiphion.
7 Mituri Urbane Empty7 Mituri Urbane I_back_title7 Mituri Urbane Empty 
Alethia Spitz
7 Mituri Urbane Empty7 Mituri Urbane I_back_title7 Mituri Urbane Empty 
mindfreak.
7 Mituri Urbane Empty7 Mituri Urbane I_back_title7 Mituri Urbane Empty 
Wakanda
7 Mituri Urbane Empty7 Mituri Urbane I_back_title7 Mituri Urbane Empty 

Share

7 Mituri Urbane

Me&You
××Fondator××
Me&You
❥ Army: ❥ Army: : Ink Tattoo
×Sex ×Sex : Male
×Gold ×Gold : 21043
×Silver ×Silver : 44151
×Reputation ×Reputation : 47
❥×Enrolment Date : 2018-07-04
×Age ×Age : 35
×Location ×Location : Bistrita
×Mood ×Mood : perfecta
7 Mituri Urbane Thu Jan 31, 2019 12:18 pm

7 Mituri Urbane Maxresdefault



1. Dunga rosie din buletin

Mit urban care circula prin orasele tarii din perioada comunista. Se auzea tot mai des ca oamenii cu dereglari psihice ar fi fost insemnati cu o dunga rosie in buletinul de identitate. Fericitul purtator de dunga rosie în buletin ar fi fost astfel protejat de politie si ar fi putut face aproape orice datorita nebuniei sale certificata legal printr-o dunga rosie în buletinul de identitate.
Am auzit prin cartier, prin Bucuresti, prin Pitesti, prin Iasi cum cate un individ un pic mai ciudat care facea de multe ori crize de nebunie spargand geamuri sau injurand si agresand trecatori, ar fi fost evitat si lasat în pace de multi oameni deoarece “are dunga rosie in buletin” si nu e bine sa te certi cu nebunul.
Sincer, am auzit mai multi prieteni ai mei care imi spuneau ca si ei au cate o cunostinta care are dunga rosie în buletin; cert este ca eu nu am vazut nici un buletin cu dunga rosie !



2. Urme de fecale în Izvorul Minunilor


Foarte multe detalii nu stiu. Prin 2003 circula in caminele din Grozavesti (acolo am auzit eu) zvonul ca un control al OPC la Stana de Vale ar fi demonstrat foarte clar ca apa din care se produc sucurile fratilor Micula, ca si apa minerala/ plata Izvorul Minunilor are urme de fecale. Pentru ca eu la vremea aceea eram mare bautoare de Izvorul Minunilor (era cea mai ieftina apa imbuteliata), am auzit povestea asta din multe parti: de fiecare data cand apaream cu apa eram interpelata “Iar bei apa de-aia cu fecale?” Cei care-mi spuneau asta stiau “de la un prieten care a vazut la televizor”. Eu n-am vazut niciodata la stiri vreo informatie in acest sens, nici nu am urmarit povestea, sa vad daca e ceva adevar acolo. Dar am avut o confirmare indirecta printr-o colega originara dintr-un sat de langa Stana de Vale, care – auzind povestea – ne-a spus ca pe ea n-o mira, pentru ca stie ca instalatiile de apa de acolo sunt sub orice critica si oricum nu e apa de izvor, ci apa chioara de robinet.
Treaba cu apa chioara am auzit-o apoi din mai multe surse în ultimii ani. Despre apa cu mizerii n-am mai auzit, dar nici nu mai beau Izvorul Minunilor de atunci.


3.Strigoiul

Doi prieteni buni, tineri de la tara, pleaca în discoteca in satul vecin, sa ajunga acolo, traverseaza o mica padurice, unul dintre ei abia casatorit, danseaza in gluma cu ‘iubita” celuilalt facandu-i în ciuda. Datorita aburilor bauturii, acesta din urma ii pastreaza ranchiuna si-si promite in gand ca la intoarcerea acasa “sa-l faca sa plateasca”. Trecand prin mica padurice la întoarcere “ranchiunosul” profita si-l injunghie pe prieten, lasandu-l acolo în agonie iar corpul este descoperit a doua zi rece si este ingropat in cimitirul satului dupa datina.
Proaspata sotie insarcinata deja plange si poarta doliu 6 saptamani ca de obicei, dar la aproape o luna dupa intamplare, intr-o seara tarziu, pe cand femeia se pregatea sa se culce, usa casei se da de perete si omul ei intra catranit si se aseaza la masa sa manance! Aceasta intepenita de groaza, ramane impietrita, el o priveste si-i zice suparat: “Ce stai asa intepenita ?! Vino si pune-mi sa mananc caci vin prin frig de la discoteca si mi-e tare foame!
A doua zi omul iese din curte sa dea binete unui vecin ce tocmai trecea strada si-l vede si pe acesta ca o ia la sanatoasa!
Se întoarce in casa si incearca sa scoata ceva, dar nevasta a ramas muta si alba ca varul!
Cu chiu cu vai omul intelege ca el este mort!
Ingrozitoare realitate de care se convinge abia cand sotia il duce la cimitir si-i arata mormantul sau!
De atunci omul nu mai iese din casa, inchis in el, lucreaza cosuri de nuiele pe care sotia lui le duce si le vinde la targ duminica pentru a castiga banii de toate zilele.
Copilul lui se naste si toata lumea il striga “fiul strigoiului”!

4.Cenusa bunicii

In acele locuri, circula o poveste despre o familie care, in 1940, a primit un pachet de la rudele din SUA în care se gasea un praf negru. Oamenii de atunci se asteptau ca in fiecare pachet venit din strainatate sa se gaseasca ceva comestibil, asa ca au facut o supa din acel praf. Dupa cateva saptamani, familia primeste o scrisoare de la aceleasi rude, misiva in care se explica ce era acel praf. Bunica lor murise cu putin timp inainte pe pamant american, iar ultima ei dorinta fusese sa fie inmormantata pe pamant romanesc. Rudele din America au incinerat-o si au trimis-o acasa in pachet, fara a da nici o explicatie suplimentara.


5.Monstri marini

In Bucuresti, o echipa de scafandri este chemata sa caute un copil inecat. Dupa o vreme ies ingroziti si declara ca ei nu mai intra la loc din cauza monstrilor (niste somni imensi) vazuti.
La Cluj, aceeasi poveste numai ca e vorba de niste lostrite imense de marimea unor brazi centenari. Legenda “monstrilor” din lacul Tarnita s-a nascut în urma cu peste 30 de ani. Se spunea ca in lac exista o varietate de pesti, lostritele, care au peste 3 metri lungime si care se ridica uneori de pe fundul apei atacand inotatorii si chiar ambarcatiunile. Multe dintre cazurile de inec in care corpurile victimelor nu s-au gasit au fost puse pe seama acestor pesti uriasi.
Un episod care a întarit legenda monstrilor din Tarnita s-a petrecut în urma cu 13 ani. Atunci, dupa ce un camion a cazut in lac, a fost adusa o echipa de scafandri pentru a recupera utilajul si cadavrul soferului. Cand au iesit la suprafata, unii dintre ei au refuzat sa mai coboare fara custi metalice de protectie, sustinand ca ar fi vazut monstri pe fundul lacului.
Cei mai sceptici au explicat ca “monstrii’’ erau o iluzie optica cauzata de casca de scufundare, care supradimensiona imaginea reala.


6.Ingropat de viu


Mitul: Un amarat este condamnat la eternitate desi nu este inca pregatit sa faca pasul decisiv catre lumea de dincolo. Ulterior se descopera pe capacul sicriului zgarieturi cu unghiile, alaturi de alte semne care arata disperarea “mortului” in incercarea de a evada.
Realitatea: Acest lucru nu numai ca s-a intamplat, dar in trecut cazurile erau alarmant de dese. Pe la sfarsitul secolului 19, William Tebb a incercat sa compileze toate cazurile de ingropare prematura si a reusit sa descopere nu mai putin de 149. In alte 20 de cazuri, disectia corpului sau imbalsamarea lui incepuse inainte de a se descoperi ca mortul nu e mort pe de-a binelea.


7.Coarnele de radasca


Au proprietatea magica de a induce stari de bine persoanelor de sex feminin. Din pacate n-am mai vazut goange dastea de cand eram copil cu idei marete in cap (probabil ca s-au saturat sa le rupa toata lumea coarnele).
Sa vedem cum functioneaza. Pai se iau cateva coarne de radasca si se piseaza bine, bine, bine pana ajung o pulbere fina. Pulberea respectiva se varsa in diverse produse de ordin alimentar care i se servesc EI. Rezultatul ar trebuii sa fie aproximativ egal cu cel pe care il are cantarina pentru vaci.


快い浮気者 [Help],,This is reality,,[Life]私のキャンデ
7 Mituri Urbane R
un exponat
××YAKUZA××
un exponat
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 43
×Silver ×Silver : 19385
×Reputation ×Reputation : 1
❥×Enrolment Date : 2019-01-30
×Age ×Age : 29
×Location ×Location : Beclean
Re: 7 Mituri Urbane Thu Jan 31, 2019 1:19 pm

toate sunt reale

Sent from Topic'it App


7 Mituri Urbane Giphy
Diiana
××YAKUZA××
Diiana
❥ Army: ❥ Army: : zombie
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 18
×Silver ×Silver : 19350
×Reputation ×Reputation : 1
❥×Enrolment Date : 2019-01-31
×Age ×Age : 33
×Location ×Location : Beclean
Re: 7 Mituri Urbane Thu Jan 31, 2019 4:21 pm

Oare sunt si pe la noi prin Beclean?

Sent from Topic'it App


7 Mituri Urbane Tumblr_myp1s5ogsH1qcu3vno1_400
Sponsored content
Re: 7 Mituri Urbane

7 Mituri Urbane
View previous topic View next topic Back to top
Page 1 of 1
Similar topics
-
» Mituri urbane şi Case bântuite din Galaţi

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Unstoppable Mind :: ✴️JUST 4 FUN ✴️ :: ⚜️Paranormal :: Legende/Mituri-
Jump to: