Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


WELCOME TO OUR COMMUNITY!
 
HomePortalSearchMemberlistRegisterLog in
Latest topics
» Pedicure of the day
Cum scapam de acnee Purple12Today at 9:17 am by Rogue

» Manicure of the day
Cum scapam de acnee Purple12Today at 9:16 am by Rogue

» Make up of the day
Cum scapam de acnee Purple12Today at 9:16 am by Rogue

» Accesory of the day
Cum scapam de acnee Purple12Today at 9:16 am by Rogue

» Outfit of the day
Cum scapam de acnee Purple12Today at 9:15 am by Rogue

» Hairstyle of a day
Cum scapam de acnee Purple12Today at 9:15 am by Rogue

» Shoes of the day
Cum scapam de acnee Purple12Today at 9:14 am by Rogue

» Decoration of the day
Cum scapam de acnee Purple12Today at 9:14 am by Rogue

» Anime of the day
Cum scapam de acnee Purple12Today at 9:13 am by Rogue

Recent members
See more
Visitators
Cum scapam de acnee Flags_0
Our allies
WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM
Top posting users this month
Rogue
Cum scapam de acnee EmptyCum scapam de acnee I_back_titleCum scapam de acnee Empty 
Survivor
Cum scapam de acnee EmptyCum scapam de acnee I_back_titleCum scapam de acnee Empty 
dominic
Cum scapam de acnee EmptyCum scapam de acnee I_back_titleCum scapam de acnee Empty 
Nacht.
Cum scapam de acnee EmptyCum scapam de acnee I_back_titleCum scapam de acnee Empty 
Xiphion.
Cum scapam de acnee EmptyCum scapam de acnee I_back_titleCum scapam de acnee Empty 
portal Rpg
Cum scapam de acnee EmptyCum scapam de acnee I_back_titleCum scapam de acnee Empty 
Akiko
Cum scapam de acnee EmptyCum scapam de acnee I_back_titleCum scapam de acnee Empty 
mindfreak.
Cum scapam de acnee EmptyCum scapam de acnee I_back_titleCum scapam de acnee Empty 
Alethia Spitz
Cum scapam de acnee EmptyCum scapam de acnee I_back_titleCum scapam de acnee Empty 
Sharma Sanara
Cum scapam de acnee EmptyCum scapam de acnee I_back_titleCum scapam de acnee Empty 

Share

Cum scapam de acnee

सिमोना - नई
××VIP MEMBER.
सिमोना - नई
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 2778
xSilver xSilver : 300
×Reputation ×Reputation : 3
❥×Enrolment Date : 2014-12-01
×Age ×Age : 28
×Location ×Location : Bucuresti
Cum scapam de acnee Thu Dec 11, 2014 10:33 pm

Cum scapam de acnee 1052229_10151408303336442_1143849830_o

Acneea este cea mai frecventa boala de piele; aproape nimeni nu i-a scapat, fie ca este vorba de varsta pubertatii, fie de varsta adulta. Afecteaza fata, gatul, radacina membrelor si toracele.

Cum apare acneea?
Vom vorbi despre acneea intalnita la pubertate si varsta adulta, desi leziuni de acnee se pot regasi la nou-nascut si in unele situatii la copiii mici.
La baza afectiunii stau glandele sebacee si procesele ocluzive, inflamatorii de la acest nivel. Glandele se deschid la nivelul pielii printr-un folicul si elimina in conditii normale sebum.
Secretia de sebum sta sub influenta hormonilor sexuali si uneori chiar a unor precursori ai insulinei care seamana ca structura cu acestia.
Cand glanda sebacee se acopera, ea acumuleaza sebum ce va fi degradat si transformat in factori inflamatori, raspunzatori de leziunile rosii, umflate sau cu continut alb. In degradarea sebumului intervin bacterii care traiesc in conditii normale pe pielea noastra: Propionobacterium Acnes etc.
De ce unele persoane nu fac niciodata acnee? Glandele lor sebacee nu se acopera, secretia de sebum este redusa si mai nou s-au descoperit specii de bacterii inofensive pe unele tegumente.
Exista si alti factori care dau acnee:
-aplicarea cortizonicelor pe piele da un tip de acnee monomorfa (toate leziunile la fel).
-unele cosmetice acopera foliculii si grabesc formarea punctelor negre si albe.
-medicamente: litiu, antiepileptice, ioduri, uneori contraceptive.
-frictiunea pe piele prin purtarea rucsacului, sacoselor, orice freaca pielea, irita si ocluzeaza glandele -sebacee. Se descrie clasica acnee a violonistului la nivel submandibular.
-expunerea la soare la unele persoane inrautateste acneea, la altele, din contra, face bine.
-tulburarile hormonale: ovare polichistice, alte boli care asociaza exces de androgeni.
-alimentatia bogata in glucide, care determina secretie crescuta de insulina; sigur nu stim, ramane o -ipoteza, nu o luati ca atare.

Cum arata acneea?
Cred ca nu are nevoie de descriere. Sunt cosuri rosii, umflate, unele formand chisturi, noduli, unele mai mici cu continut alb, comedoanele deschise (puncte negre) sau inchise (puncte albe, microchisturi).
Cum o tratam?
Trebuie sa va spun de la bun inceput ca acneea se trateaza local cu creme-medicament sau sistemic cu pastile.
Preparatele de magazin, cremele de gomaj bland, lotiunile tonice imbunatatesc aspectul, dar nu vor vindeca acneea. Nu va umpleti dulapul cu preparate antiacneice, mai bine vizitati dermatologul.


Love is composed of a single soul inhabiting two bodies.
love struck
Cum scapam de acnee Az2u17 Cum scapam de acnee Untitled8tpp2t
Cum scapam de acnee
View previous topic View next topic Back to top
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Unstoppable Mind :: ✳️ TV ✳️ :: ⚜️Celebrities :: ⚜️News vip :: ⚜️Beauty-
Jump to: