Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


WELCOME TO OUR COMMUNITY!
 
HomePortalSearchMemberlistRegisterLog in
Latest topics
» Anne's GFX Shop
Biblioteca din Babel Purple12Today at 12:03 pm by Rogue

» Emily Didonato
Biblioteca din Babel Purple12Today at 10:44 am by Survivor

» An alien project for protection(with Kamelya)
Biblioteca din Babel Purple12Today at 9:40 am by Esperanza

» Candice Swanepoel
Biblioteca din Babel Purple12Today at 9:13 am by Rogue

» Eiza Gonzales
Biblioteca din Babel Purple12Today at 8:36 am by Rogue

» Anitta
Biblioteca din Babel Purple12Today at 8:28 am by Rogue

» Achiziții
Biblioteca din Babel Purple12Today at 1:17 am by mindfreak.

» Hell Bet (with Sccubus)
Biblioteca din Babel Purple12Yesterday at 11:59 pm by Levona Incandesor

» Condica de prezenta
Biblioteca din Babel Purple12Yesterday at 6:21 pm by Xiphion.

Recent members
See more
Visitators
Biblioteca din Babel Flags_0
Our allies
WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM
Top posting users this month
dominic
Biblioteca din Babel EmptyBiblioteca din Babel I_back_titleBiblioteca din Babel Empty 
Rogue
Biblioteca din Babel EmptyBiblioteca din Babel I_back_titleBiblioteca din Babel Empty 
Survivor
Biblioteca din Babel EmptyBiblioteca din Babel I_back_titleBiblioteca din Babel Empty 
Nacht.
Biblioteca din Babel EmptyBiblioteca din Babel I_back_titleBiblioteca din Babel Empty 
portal Rpg
Biblioteca din Babel EmptyBiblioteca din Babel I_back_titleBiblioteca din Babel Empty 
Akiko
Biblioteca din Babel EmptyBiblioteca din Babel I_back_titleBiblioteca din Babel Empty 
Xiphion.
Biblioteca din Babel EmptyBiblioteca din Babel I_back_titleBiblioteca din Babel Empty 
Alethia Spitz
Biblioteca din Babel EmptyBiblioteca din Babel I_back_titleBiblioteca din Babel Empty 
mindfreak.
Biblioteca din Babel EmptyBiblioteca din Babel I_back_titleBiblioteca din Babel Empty 
Wakanda
Biblioteca din Babel EmptyBiblioteca din Babel I_back_titleBiblioteca din Babel Empty 

Share

Biblioteca din Babel

MMiauti
××YAKUZA××
MMiauti
❥ Army: ❥ Army: : Miauti
×Sex ×Sex : Male
×Gold ×Gold : 39
×Silver ×Silver : 14228
×Reputation ×Reputation : 1
❥×Enrolment Date : 2020-07-04
×Age ×Age : 16
×Location ×Location : Nex
×Mood ×Mood : Miau
Biblioteca din Babel Thu Dec 15, 2022 11:16 am

Quote :
Biblioteca din Babel este o nuvela a scriitorului Jorge Luis Borges publicata in 1941, apoi in 1944 in celebra sa colectie Fictions . Aceasta nuvela este inspirata de o nuvela a scriitorului, filosofului si matematicianului german Lasswitz, intitulata Biblioteca universala si publicata pentru prima data in 1904.

Biblioteca din Babel 6a00d83451c45669e2015434eb3383970c-550wi

Nuvela descrie o biblioteca de dimensiuni gigantice care contine toate cartile a 410 pagini posibile (fiecare pagina formata din 40 de randuri de aproximativ 80 de caractere ) si din care toate camerele hexagonale sunt aranjate in mod identic. Cartile sunt asezate pe rafturi care au toate acelasi numar de etaje si toate primesc acelasi numar de carti. Fiecare carte are acelasi numar de pagini si semne. Alfabetul folosit este format din douazeci si cinci de caractere (douazeci si doua de litere mici, spatiu, virgula si perioada, aceasta ultima precizie se introduce in textul stiri sub forma de nota redactorului, presupus in care a primit manuscris autentic).

Aceasta biblioteca contine toate lucrarile deja scrise in acest fel si toate cele care vor veni printre un numar imens de carti fara continut lizibil (deoarece fiecare carte poate consta doar dintr-o succesiune de caractere care nu formeaza nimic specific in nici o limba).

Aceasta nuvela, o metafora pentru literatura , este profund influentata de Cabala .

Potrivit lui Borges, sau mai bine zis naratorul, biblioteca este imensa, dar nu infinita, deoarece numarul combinatiilor posibile este in sine finit; adauga ca este absurd sa presupunem ca se opreste undeva si postuleaza ca ar putea fi ciclic, repetandu-se la nesfarsit si, prin urmare, infinit; el isi incheie povestea prin: „dezordinea aparenta, repetandu-se, ar constitui o ordine, Ordinul. Singuratatea mea este consolata de aceasta speranta eleganta. "

Tema „Bibliotecii din Babel” a fost actualizată prin dezvoltarea informaticii care permite compunerea tuturor secventelor posibile cu un numar dat de caractere, in limita exploziei combinatorii .

Daniel Dennett isi imagineaza in cartea sa din 1995 Darwin’s Dangerous Idea „  Toshiba din Babel”: 4  MB de RAM umplute in toate modurile imaginabile si imaginabile, printre care inevitabil un numar de nuclee de sisteme de operare perfect in stare de functionare. Inclusiv toate nucleele Linux trecute, prezente si viitoare, atata timp cat acestea sunt mai mici de 4  MB , precum si cele ale tuturor Microsoft Windows in aceeasi conditie.

David Deutsch , preluand si generalizand o idee despre Hugh Everett , demonstreaza modul in care conceptul de multivers rezultat din mecanica cuantica poate fi comparat cu conceptul literar al lui Borges.

Inspirat de nuvela lui Borges, Jonathan Basile a creat site-ul Bibliotecii Babel pentru a simula parțial biblioteca imaginata de Borges. Algoritmul care sta la baza acestui site genereaza o carte (410 pagini, 3200 de caractere pe pagina) permutand cele 26 de litere ale alfabetului, virgula, spatiul si punctul. Fiecare carte are o locatie specifica si fixa i​n interiorul unuia dintre hexagonele bibliotecii (numele hexagonului, numarul peretelui acelui hexagon, numarul raftului si numarul cartii). Spre deosebire de biblioteca „originala”, aceasta versiune computerizata nu contine toate cartile posibile, dar veti gasi toate paginile posibile acolo (de exemplu, fiecare dintre paginile nuvelei lui Borges, dar impartite in carti diferite). Potrivit autorului, biblioteca sa contine aproximativ 10.467 de carti.


Quote :
„A spune că ceva este remarcabil înseamnă a introduce un om , o persoană (...) care oferă tot ceea ce este remarcabil în această aventură. Ce-mi pasă dacă nu am un bilet pentru care un astfel de număr să iasă din urnă? Nu sunt „conștient” de acest eveniment. Nu există nicio șansă pentru mine la extragere (...). Îndepărtați, așadar, omul și așteptările sale, totul se întâmplă fără discriminare, dar întâmplarea nu este nimic în lume - aceea de a ieși în evidență ... "


Daca vreti sa acesati biblioteca:
https://libraryofbabel.info


Puteti cauta :
Numele tau
O intalnire in viitor
Pentru o intalnire din trecut
Pentru un pasaj din cartea ta preferata sau ceva ce ai scris tu insuti. Cautati scene si finaluri alternative.
Cautati ultimul cuvant sau fragment de propozitie pe care l-ati scris si aflati cum se termina.
Puteti cauta carti care nu au fost scrise niciodat.

Cei care obosesc sa fie in mod constant dezamagiti in cautarea sensului printre balbaiala bibliotecii pot folosi citirea textelor amestecate ca o forma de meditatie. In cele din urma, mintea ta invata sa nu mai caute sau sa astepte semnificatia.


Miauti pe Pinterest|Miauti are canal deOdysee
Survivor
××Administrator××
Survivor
❥ Army: ❥ Army: : ❥Falun Gong, Reiki & Qigong
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 19273
×Silver ×Silver : 36421
×Reputation ×Reputation : 37
❥×Enrolment Date : 2020-03-16
×Age ×Age : 16
×Location ×Location : ❥ Aldebaran
×Mood ×Mood : ❥ 幸せな猫
Re: Biblioteca din Babel Thu Dec 15, 2022 11:22 am

Biblioteca din Babel Divider___snow_on_animals___f2u_by_justbuttons_dar84rx-fullview.png?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOjdlMGQxODg5ODIyNjQzNzNhNWYwZDQxNWVhMGQyNmUwIiwiaXNzIjoidXJuOmFwcDo3ZTBkMTg4OTgyMjY0MzczYTVmMGQ0MTVlYTBkMjZlMCIsIm9iaiI6W1t7ImhlaWdodCI6Ijw9OTUiLCJwYXRoIjoiXC9mXC9iYzQxOTEyNy0xZmRhLTQwMmQtODM0Zi1iNDIwYTc1MGVlZTFcL2Rhcjg0cngtYmRkMmMxOGQtNjQ0MS00ZWZjLWE1ZjctNTVlOWZlOThjM2FmLnBuZyIsIndpZHRoIjoiPD0yODcifV1dLCJhdWQiOlsidXJuOnNlcnZpY2U6aW1hZ2Uub3BlcmF0aW9ucyJdfQ
Mi se pare un articol pe cinste si ma bucur ca ai ales sa il postezi la noi pe forum. Te asteptam si la chatul forumului nostru. 


Biblioteca din Babel F6b717efbceeaca142fd5be5f380a929
Online
Biblioteca din Babel
View previous topic View next topic Back to top
Page 1 of 1
Similar topics
-
» Babel. La inceput a fost Cuvantul
» Șoricei de bibliotecă
» SORICEI DE BIBLIOTECA

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Unstoppable Mind :: ❇️More you know❇️ :: ⚜️Book-
Jump to: