Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!
Unstoppable Mind
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


WELCOME TO OUR COMMUNITY!
 
HomePortalSearchMemberlistRegisterLog in
Latest topics
» Pedicure of the day
Secretele unei petunii de invidiat Purple12Today at 9:17 am by Rogue

» Manicure of the day
Secretele unei petunii de invidiat Purple12Today at 9:16 am by Rogue

» Make up of the day
Secretele unei petunii de invidiat Purple12Today at 9:16 am by Rogue

» Accesory of the day
Secretele unei petunii de invidiat Purple12Today at 9:16 am by Rogue

» Outfit of the day
Secretele unei petunii de invidiat Purple12Today at 9:15 am by Rogue

» Hairstyle of a day
Secretele unei petunii de invidiat Purple12Today at 9:15 am by Rogue

» Shoes of the day
Secretele unei petunii de invidiat Purple12Today at 9:14 am by Rogue

» Decoration of the day
Secretele unei petunii de invidiat Purple12Today at 9:14 am by Rogue

» Anime of the day
Secretele unei petunii de invidiat Purple12Today at 9:13 am by Rogue

Recent members
See more
Visitators
Secretele unei petunii de invidiat Flags_0
Our allies
WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM
Top posting users this month
Rogue
Secretele unei petunii de invidiat EmptySecretele unei petunii de invidiat I_back_titleSecretele unei petunii de invidiat Empty 
Survivor
Secretele unei petunii de invidiat EmptySecretele unei petunii de invidiat I_back_titleSecretele unei petunii de invidiat Empty 
dominic
Secretele unei petunii de invidiat EmptySecretele unei petunii de invidiat I_back_titleSecretele unei petunii de invidiat Empty 
Nacht.
Secretele unei petunii de invidiat EmptySecretele unei petunii de invidiat I_back_titleSecretele unei petunii de invidiat Empty 
Xiphion.
Secretele unei petunii de invidiat EmptySecretele unei petunii de invidiat I_back_titleSecretele unei petunii de invidiat Empty 
portal Rpg
Secretele unei petunii de invidiat EmptySecretele unei petunii de invidiat I_back_titleSecretele unei petunii de invidiat Empty 
Akiko
Secretele unei petunii de invidiat EmptySecretele unei petunii de invidiat I_back_titleSecretele unei petunii de invidiat Empty 
mindfreak.
Secretele unei petunii de invidiat EmptySecretele unei petunii de invidiat I_back_titleSecretele unei petunii de invidiat Empty 
Alethia Spitz
Secretele unei petunii de invidiat EmptySecretele unei petunii de invidiat I_back_titleSecretele unei petunii de invidiat Empty 
Sharma Sanara
Secretele unei petunii de invidiat EmptySecretele unei petunii de invidiat I_back_titleSecretele unei petunii de invidiat Empty 

Share

Secretele unei petunii de invidiat

Survivor
××Administrator××
Survivor
❥ Army: ❥ Army: : ❥Falun Gong, Reiki & Qigong
×Sex ×Sex : Female
×Gold ×Gold : 19512
xSilver xSilver : 1090
×Reputation ×Reputation : 37
❥×Enrolment Date : 2020-03-16
×Age ×Age : 16
×Location ×Location : ❥ Aldebaran
×Mood ×Mood : ❥ 幸せな猫
Secretele unei petunii de invidiat Tue Mar 29, 2022 10:09 am

Secretele unei petunii de invidiat OIP
1.Trebuie să amplasezi ghiveciul cu petunia într-un loc unde să primească cel puțin 6 ore de soare pe zi. Doar așa vei putea obține o petunia curgătoare sub forma de sferă. Este o plantă care iubește soarele și acesta este vital pentru fotosinteză, adică pentru ca planta să aibă energie și să se dezvolte.
Secretele unei petunii de invidiat Spring-bedding-040221
2.În timpul verii petuniile suspendate trebuie udate zilnic. Poți verifica foarte ușor cu degetul dacă petunia are sau nu nevoie de apă. Atunci când solul pare uscat pe o adâncime de un cm este nevoie să uzi abundent până în momentul în care apa se va scurge prin orificiile ghiveciului. Acesta este testul. În ghivece suspendate apa nu râmâne în ghiveci pentru că sub efectul gravitației se scurge. De aceea e bine ca pâmântul să fie abundent udat. Nu la fel se procedează pentru petuniile care sunt în ghivece simple sau plantate direct în grădină.
Secretele unei petunii de invidiat OIP
3.Este important ca o dată pe săptămână să răsucești ghiveciul suspendat cu 180 grade astfel încât planta să primească soarele în mod egal pe toată suprafața. În acest fel vei evita creșterea unilaterală a petuniei și ajuți dezvoltarea ei pe toate părțile, obținând astfel forma de glob mult râvnită. Dacă nu ai ghiveci suspendat, ci doar jardinieră, atunci trebuie să te aștepți ca petunia să crească doar într-o parte a acestuia.
Secretele unei petunii de invidiat Adelaparvu.com-despre-Petunia-cum-ai-pentunia-mereu-inflorita-Text-Carli-Marian-3
4. Atenție la tratamentele de fertilizare! Această operațiune trebuie să fie aplicată o dată la două săptămâni pe toată perioada verii ca să stimulezi producția de flori. Ai grijă să diluezi soluția exact cum este specificat pe amabalajul produsului și să aplici o cantitate suficentă în raport cu mărimea ghiveciului. Atenție, dacă solul este uscat să știi că mai întâi trebuie să uzi și după aceea să aplici îngrășământul. În acest fel vei prevenii arderea rădăcinilor și vei permite o absorbția mai ușoară a nutrienților pe care fertilizator le conține.
Secretele unei petunii de invidiat Adelaparvu.com-despre-Petunia-cum-ai-pentunia-mereu-inflorita-Text-Carli-Marian-45.Cel mai important aspect ține de ciupirea corectă a plantei. Deoarece pe la jumătatea verii vei observa că petunia începe să se alungească și să producă flori doar în vârf. În acest caz este bine să tai de la jumătate fiecare creștere în parte. Doar procedând așa vei putea readuce petunia în forma dorită. După tăiere îți recomand să așezi petunia pentru câteva zile într-un loc mai puțin însorit, ca să-și revină. În lipsa soarelui mai puțin intens energia plantei se conservă pentru refacerea ei.
Secretele unei petunii de invidiat Adelaparvu.com-despre-Petunia-cum-ai-pentunia-mereu-inflorita-Text-Carli-Marian-6
6. Ai grijă la florile uscate. Acestea trebuie îndepărtate în mod frecvent pentru a ajuta la stimularea de noi flori. Nu trebuie să te gândești că în acest fel vei pierde semințele deoarece cele mai multe soiuri și varietăți nu fac semințe niciodată. Așa că, numai sta pe gânduri și înlătură zilnic toate florile fanate ca să ajuți direcționarea apei și a nutrieților către noi boboci și noi flori. Sper să-ți prindă bine sfaturile acestea!

Secretele unei petunii de invidiat Adelaparvu.com-despre-Petunia-cum-ai-pentunia-mereu-inflorita-Text-Carli-Marian-5


Secretele unei petunii de invidiat F6b717efbceeaca142fd5be5f380a929
Secretele unei petunii de invidiat
View previous topic View next topic Back to top
Page 1 of 1
Similar topics
-
» Secretele atractiei
» Secretele întregii vieţi (vol. 2)
» Secretele intregii vieti, volumul 1
» Un jucător român internațional dezvăluie secretele din spatele jocului Hearthstone
» Confesiunile unei fete rele

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Unstoppable Mind :: ❇️More you know❇️ :: ⚜️Culture :: ⚜️Care of plants (Flowers)-
Jump to: