Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!

WELCOME to JAPAN AND KOREA FORUM

HomePortalCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Dona curierul lui Moș Crăciun.

Go down 
AuthorMessage
Alethia Spitz
Asistent
Asistent
Alethia Spitz

Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 7521
Puncte Puncte : 24066
Reputatie Reputatie : 19
Varsta Varsta : 32
Localizare Localizare : Braila

PostSubject: Dona curierul lui Moș Crăciun.    Sun Dec 23, 2018 1:47 pm

Dona:

Era o zi de iarna in apropierea sărbătorilor de iarna. Munca mea la Polul Nord se îngreunase substanțial. Eu eram cea care in afara de livrările obisnuite, livram scrisorile pentru Moș Crăciun. Din toată lumea, scrisorile pentru Moș Crăciun soseau si se colectau in Helsinki împreună cu toată corespondenta pentru toată Finlanda. Acolo scrisorile erau sortate pentru diversele regiuni ale Finlandei. Scrisorile pentru Moș Craciun mergeau împreună cu cele pentru regiunea Laponia la oficiul poștal Rovaniemi. De acolo plecau doar cele pentru celelalte orașe ale Laponiei. Cele pentru locuitorii Rovaniemi, rămâneau in oraș in timp ce cele pentru Moș Crăciun trebuiau livrate la un oficiu postal mai apropiat de casa lui Moș Crăciun.
Eram îmbrăcată in partea superioara destul de gros: Sutien, maieu, o bluza subțire si un pluover. Peste ele purtam o geaca. In partea inferioară, cea de ren, purtam o fusta specială pentru animale mari făcută din lână polara. Asta cu toate ca aveam si blana mea de ren fiind o ființă jumate om si jumate ren.
In timp ce ma îndreptam cu sania plina de scrisori de la Helsinki la Rovaniemi, galopând fericita prin zapada, cantam colinde pentru a îmi trece timpul mai ușor.

Back to top Go down
View user profile http://rpghistoryw.forumgratuit.ro/forum Online

Dona curierul lui Moș Crăciun.
Back to top 
Page 1 of 1