Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!

WELCOME to JAPAN AND KOREA FORUM

HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 

Licornocentaurul

Go down 
AuthorMessage
Alethia Spitz
Asistent
Asistent

Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 7077
Puncte Puncte : 22594
Reputatie Reputatie : 19
Varsta Varsta : 32
Localizare Localizare : Braila

PostSubject: Licornocentaurul    Mon Sep 03, 2018 3:17 pm

Era o zi de iarna insa inca nu se intrase in vacanta de iarna. Era doar inceput de Decembrie. Inca de la inceputul anului scolar aparuse o moda printre copii mai ales pentru cei bogati sau pentru putinii norocosi a caror familii detineau ferme de cai, sa se laude cu cate un ponei, mai ales fetele. La fel cum in marile metropole copii veneau la scoala cu masini de marci scumpe precum Merrcedes, BMW, Porche, Ferrari sau altele, in micutul orasel Shibukawa copii veneau la scoala calare pe cai sau ponei. Aici orice fermier crestea cai pentru a ii ajuta la aratul plantatiilor de orez caci in majoritate doar acest lucru se cultiva in Japonia. Desigur existau si copii saraci si care nu aveau norocul sa se fi nascut nici macar in familie de fermieri. Acesti copii ajungeau sa fie ignorati de restul clasei sau chiar luati in ras atat ei cat si saracia lor. Povestea este despre un astfel de copil mai putin norocos care insa soarta avea sa ii surada mai tarziu.
Japonia abunda in legende despre diverse creaturi mitice insa lumea prea preocupata cu viata cotidiana si cu ignorarea magiei, nu mai credea de mult in fiinte magice. Insa ele existau.
Copilul din povestea noastra isi aducea aminte de o experienta de cand era mic, de cate ori ceilalti colegi radeau de el. Cand era mic se ratacise in padure si fusese salvat de o astfel de fiinta magica. O fiinta pe jumatate fata si pe jumatate cal, cu un corn de unicorn ca de diamant in frunte, blana alb laptoasa pe jumatatea de cal, aripi de pegas aurii si coama si coada ii erau in culorile curcubeului. O creatura legendara foarte rara despre a carei existenta nici macar in legende nu se prea pomenea numita Licornocentaur.

Talisman:

Trecuse multa vreme, nici eu nu mai stiam cati ani de cand salvasem un copil in varsta de doar 2-3 anisori care se ratacise in padure, ducandu-l afara din padure la familia lui dar avand grija sa nu fiu vazuta de oameni. Fireste ca imeni nu il crezuse pe baietel ca fusese salvat de o creatura magica.

De data aceasta niste copii iesisera cu scoala intr-o mica excursie in padurea mea. Eu nu aveam de unde sa stiu sau sa mai recunosc respectivul copil din urma cu cativa ani. Ascunsa printre copaci si tufisuri ii ascultam. Unul din ei spunea colegilor care radeau de el si era determinat sa o faca. Sa gaseasca creatura magica ce il salvase cand era mic si sa le arate el lor ca va avea cel mai frumos cal dintre toti.

A ma implica in lumea oamenilor impunea destule riscuri pentru mine si pentru putinii dintre semenii mei care mai existam. In toata lumea nu mai eram ecat o mica colonie, o mica herghelie salbaticva, un mic satuc de creaturi la fel ca mine, ascunsa undeva in adancurile padurii departe de ochii lumii. Insa pe de alta parte mi se facea mila sa vad cum copilul este luat in ras. o parte din mine vroia sa ma arat tuturor copiilor, cealalta parte din mine vroia sa nu ma implic deloc in lumea oamenilor. Grea decizie.

OOC: Astept pe cineva care sa vrea sa joace rolul copilului salvat in trecut de personajul meu si care acum e luat in ras de catre colegii lui de scoala.

Back to top Go down
View user profile http://rpghistoryw.forumgratuit.ro/forum
Daniel XD
mod.general
mod.general

Mesaje Mesaje : 2487
Puncte Puncte : 14603
Reputatie Reputatie : 10
Varsta Varsta : 28
Localizare Localizare : Bucuresti

PostSubject: Re: Licornocentaurul    Wed Sep 05, 2018 8:55 pm

Mario

Era o zi de iarna, iar eu ma uitam pe geam cum ninge. Acum aveam sa profit de un week-end alaturi de famila mea mult iubita.

Sent from Topic'it App

Back to top Go down
View user profile http://majesticworld.forumgratuit.ro/forum
Alethia Spitz
Asistent
Asistent

Mesaje Mesaje : 7077
Puncte Puncte : 22594
Reputatie Reputatie : 19
Varsta Varsta : 32
Localizare Localizare : Braila

PostSubject: Re: Licornocentaurul    Fri Sep 07, 2018 12:31 pm

Talisman:

Ma plimbam prin pădure, jucandu-ma prin zăpadă si făcând diverse desene din urme lăsate de copitele mele in zăpadă.

Back to top Go down
View user profile http://rpghistoryw.forumgratuit.ro/forum
Sponsored content

PostSubject: Re: Licornocentaurul    

Back to top Go down

Licornocentaurul
Back to top 
Page 1 of 1