Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!

WELCOME to JAPAN AND KOREA FORUM

HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 

The last unicentaur

Go down 
AuthorMessage
Alethia Spitz
Asistent
Asistent

Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 7222
Puncte Puncte : 23099
Reputatie Reputatie : 19
Varsta Varsta : 32
Localizare Localizare : Braila

PostSubject: The last unicentaur    Tue Jul 10, 2018 10:04 am

Crescusem in padurea de pe muntele Pelyon. De mica ramasesem fara parinti si acum trebuia sa ma descurc singura. Ma feream de orice om fiindca stiam ca in general oamenii erau periculosi. Intr-o zi insa aud iarasi zgomote de oameni prin padure. Desi aveam aripi nu stiam inca sa le folosesc asa ca ma pun pe alergat printre copaci insa deodata vad ca o luasem in directie gresita si in loc sa o iau spre adancul padurii, ajunsesem la un drum forestier unde era parcat un camion ce avea o sigla O stea in cinci colturi incadrata intr-un cerc gros. In mod sigur nu erau braconieri. Imi amintisem de astfel de masini inscriptionate astfel. Apartineau guvernului desi nu stiam eu ce era exact un guvern, stiam doar ca auzisem o discutie intre niste vanatori o data. Vazusem din nou oamenii aceia cu o pusca care incepusera sa ma fugareasca nu stiam ce cautau exact.

-Hei, lasati arma jos. Sunt jumate ca voi. Nu sunt vreo salbatica.
-Nu vom folosi arma daca cooperezi cu noi.
-Ce vreti de la mine?
-Avem mandat de protectie pentru tine domnisoara de la ministru. Va trebui sa intri in camion si te vom duce undeva unde vei fi in siguranta.
-Dar sunt bine si aici.
-Nu, nu esti. Nu de cand un om rau a venit in zona. Nu doar rau ci cu adevarat malefic.
-Nu pot avea incredere in voi din moment ce ma amenintati cu arma.
-Nu e arma obisnuita. Nu ucide. Aceasta arma are doar o substanta care adoarme temporar. O folosim pe animale salbatice agresive ca de exemplu ursi ca sa le mutam dintr-o rezervatie in alta sau sa le putem trata.
-Si unde vreti sa ma duceti?
-La o ferma.

Discutia avusese loc in limba greaca pe care din fericire o invatasem de la oameni. Chiar daca ma feream de ei, stateam ascunsa si ii studiam.

Deschise usa camionului si acolo camionul avea fan pe podea, o galeata cu apa si una care era plina cu mere rosii. Parea destul de comod si se auzea si muzica clasica. In mod sigur nu erau braconieri sau vanatori. Intru inauntru si ma asez pe fanul de pe podea. Usa remorcii se inchide si pentru cateva secunde fu intuneric bezna. Apoi aud un zgomot ca un barait si lumina se aprinse. Era o lumina alb laptoasa artificiala ce venea de la un tub de pe tavanul remorcii. Apoi incep sa simt miscare. Camionul se puse in miscare.

Drumul fusese destul de lung. Eu nu aveam notiunea timpului Mai ales ca nu stiam cate rasarituri de soare trecuse trecusera deja fiind inchisa in acea remorca. O data masina se opri si cand deschise remorca vad ca ne aflam in fata unei ferme. Cobor din camion stand langa ei. Soferul camionului si ceilalti 2 oameni ai lui vorbeau cu proprietarul fermei intr-o limba complexa care nu o intelegeam. Deasemenea aerul parea un pic mai rece incat ma intrebam daca venise deja toamna.
Apoi ceea ce observ eu si ce reusisem sa inteleg din discutii ma aflam intr-un oras numit Stockholm.

Dupa plecarea acelor oameni, fermierul si sotia lui ma condusese in padocul cailor intr-o boxa. Ma asez pe fanul de pe jos.

La scurt timp dupa plecarea lor aud ca usa padocului fusese deschisa iarasi.

Un copil intra in padoc venind spre mine fiind surprins si incantat de o fiinta asa ca mine, jumatate fata si jumatate unicorn inaripat.

Back to top Go down
View user profile http://rpghistoryw.forumgratuit.ro/forum

The last unicentaur
Back to top 
Page 1 of 1