Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!

WELCOME to JAPAN AND KOREA FORUM

HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 

La bibliotecă

Go down 
AuthorMessage
Hel
hobbit
hobbit

Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 64
Puncte Puncte : 12635
Reputatie Reputatie : 4
Varsta Varsta : 21
Localizare Localizare : Gumiland

PostSubject: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 3:10 pm

Am ajuns la noua şcoală. Cam întârziat dar am ajuns. Mă opresc în fața clădirii impunătoare cu arhitectură gotică şi îmi rezerv câteva clipe să o admir. Această şcoală emană o energie misterioasă, plină de vitalitate, care te atrage ca un magnet. Nu ştiu de ce m-am înscris la vârsta mea la şcoală. Ba mai mult, la una cu internat. Cred că pur şi simplu eram plictisit şi aveam nevoie de activitate.
Levi îmi toarce liniştit pe umăr, locul pe care stă de sute de ani şi îmi mângâie delicat obrazul cu căpuşorul lui mic şi moale. Zâmbesc şi îi zbârlesc delicat blana.
-Hai Levi, băiete, să vedem ce ne oferă şcoala asta.
Am intrat în clădire şi cu paşi hotărâți, am urcat scările. Nu avea rost să intru acum la ore. Era deja târziu şi nu îmi plăceau intrările spectaculoase. Dacă ar fi fost aici bătrânul Alester, probabil că ar fi intrat în acorduri de fanfară, pe geam, cu fum şi lumini în urma lui. Dar eu nu eram genul. Aşa că am preferat să nu deranjez şi am străbătut holurile tăcute până la bibliotecă. Locul meu preferat din orice clădire. Aşa cum mă aşteptam, biblioteca era imensă, cu mobilier solid de lemn şi cărți vechi. M-am aşezat la o masă cu o carte despre filosofia greacă alături şi am început să citesc liniştit.
Back to top Go down
View user profile
Himi
alien
alien

Mesaje Mesaje : 1966
Puncte Puncte : 15061
Reputatie Reputatie : 8
Varsta Varsta : 22
Localizare Localizare : Universe.

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 3:26 pm

Nu credeam asa ceva! Era imposibil sa patesc asa ceva din prima zi. Mi-am luat valizele in mana si am intrat in scoala, sperand ca poate daca bat pe la usa vreunui secretariat sau..draci, cancelarie, cineva ma va ajuta cu o noua cheie.
Scoala imi dadea un sentiment neplacut...de agitatie. Iar multi dintre elevi se plimbau pe holuri asteptand sa intre la ore, presupun. Nu aveam habar unde era acea cancelarie, dar nici nu aveam degand sa intreb pe nimeni. Toti pareau asa entuziasti, sclipitori si dornici de a cunoaste lume noua.
M-am plimbat cred ca jumatate din scoala pentru a gasit usa pe care scria "cancelarie" , insa am esuat groaznic iar mainile ma dureau de la valizele grele. Le-am lasat jos pentru a-mi odihni mainile, observand in fata mea usa pe care scria "Biblioteca". Am zis de ce nu, pana ma lasa durerea mainilor, as putea sa intru pentru doua-trei minute prin biblioteca.
Mi-am tarsait valizele deschizand usa cu piciorul. Le-am lasat langa perete si am inceput sa dau o raita printre rafturile cu carti.

Back to top Go down
View user profile http://misspsycho11.tumblr.com/
Hel
hobbit
hobbit

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 3:35 pm

Liniştea pe care mi-o oferea biblioteca era neprețuită. Am continuat să citesc şi să beau din cafeau delicioasă cu scorțişoară pe care o procurasem cu ajutorul magiei, bineînțeles. Nu ştiam regulile şcolii în legătură cu magia, dar erau chestii pe care le făceam din obişnuință, fără să îmi dau seamna. Iar o cafea italienească de calitate apăruta de nicăieri era unul din ele.
Dintr-o dată am simțit în bibliotecă o altă prezență. Nu o puteam vedea, dar îi simțeam energia. Un zâmbet mi-a apărut în colțul gurii. Îmi puteam da seama că era un vâlcolac. Unul tânăr. De mult nu mai văzusem unul, erau destul de rari şi de obicei stăteau un haită. Un vârcolac singur într-o bibliotecă era cu siguranță ceva unic.
Back to top Go down
View user profile
Himi
alien
alien

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 3:49 pm

Era tocmai perfect. Biblioteca si cartile imi mai luau gandul de la cat de incredibil de neatenta am fost cu cheia. Imi doream doar ca unchiul meu sa m-o fi luat de aici. Imi era dor de casa deja si de terenul meu de antrenamente cu tinte si toate bris-brizurile. Dumnezeule!
Uitandu-ma printre carti, am simtit miros strain. Inaintam iar mirosul era si mai predominant. Il simteam, era aproape, foarte aproape. Ramanand calma, l-am zarit la o masa, la fel de calm ca si mine.
Am zambit incet in coltul gurii, am luat o carte la intamplare si m-am asezat la o masa distanta de el. Nu puteam sa-mi dau seama ce era. Om? Vampir? Vrajitor? Abia asteptam sa aflu. Am deschis cartea la prima pagina si incepusem sa "citesc" , uitandu-ma la el cu coltul ochiului stang.

Back to top Go down
Hel
hobbit
hobbit

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 3:58 pm

Vârcolacul, care s-a dovedit a fi fată, s-a aşezat la o masă vecină şi am observat că mă studia pe furiş. Comportament tipic de prădător. M-am întors spre ea, pentru a o studia fără jenă din cap până în picioare. Nu arăta ca restul vârcolacilor pe care i-am văzut, avea părul alb, la fel ca al meu, tuns scurt în genul tipelor ălora pe care le vezi la tv şi avea ochi închişi la culoare. Clar nu era un vârcolac tipic. Am ridicat din umeri şi am zis " De ce nu?". Până la urmă eram plictisit şi nu ştiam pe nimeni în şcoală. M-am teleportat pe scanul din fața ei şi cu un zâmbet şarmant am zis direct, fără menajamente:
- Nu am mai întâlnit de mult un vârcolac. Cine eşti?
Back to top Go down
View user profile
Himi
alien
alien

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 4:11 pm

Eram putin incordata pentru ca nu stiam inca ce este tipul. Cu jumatate de cap in carte, miroseam si tot miroseam incercand sa-i identific mirosul in timp ce il mai priveam din cand in cand cu coada ochiului.
Observ cum tipul in mai putin de trei secunde era pe scaunul din fata mea. Mi-am scos capul din carte si i-am privit chipul  de cuceritor, in timp ce imi zambea ridicol. Ridicol? Da, ridicol!
L-am privit adanc in ochi si i-am spus:
- Avem interese comune. Ce-ar fi sa-mi spui ce esti, mai intai? Avand in vedere ca tu stii ceea ce sunt eu, ar trebuii sa fim egali, nu? Te ascult. i-am spus ridicandu-ma de pe scaun cu cartea in mana indreptandu-ma spre masa unde el a stat si indrazneata fiind, am luat o gura din cafeaua lui cu scortisoara.

Back to top Go down
Hel
hobbit
hobbit

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 4:20 pm

Am izbucnit în râs privindu-i încordarea şi în acelaşi timp curajul. Măcar avea gusturi bune la cafea. I-am făcut semn să se aşeze la loc şi am spus:
-Ai dreptate, unde îmi sunt manierele. Eu sunt Helus. Hel pe scurt. Sunt magician. Nu vrăjitor.Tipii ăia sunt penibili. Eu nu am baghete şi mături zburătoare. Acum e rândul tău.
Back to top Go down
View user profile
Himi
alien
alien

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 4:28 pm

Amuzata de ceea ce spusese, i-am zambit ironic. Am lasat cafeaua jos si m-am apropiat de el.
L-am privit cateva secunde din cap pana-n picioare, spunandu-i
- Cel putin esti amuzant. Sunt Ethir si incerc sa gasesc cancelaria.
Terminand propozitia, m-am dus sa pun cartea inapoi in raft.

Back to top Go down
Hel
hobbit
hobbit

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 4:34 pm

M-am ridicat, încă zâmbind amuzat şi m-am apropiat de ea. Levi se trezise şi acum era jos, alarmat şi cu blana zburlită. Mirosise vârcolacul şi ştiam că el are o mare problemă cu ei. De fapt, cu toți câinii în general. M-am uitat la motanul meu negru şi drag cum începea să scoată sunete care îi trădau nervozitatea aşa că i-am spus cu căldură
-Stai liniştit Levi, nu te mănâncă.
Apoi mi-am întors privirea spre Ethir şi i-am spus:
-Ethir...Ethir... e un nume unic, îmi place cum sună. Dacă vrei, te ajut eu să găseşti cancelaria.
Back to top Go down
View user profile
Himi
alien
alien

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 4:43 pm

S-a apropiat de mine. Speram ca nu are degand sa imi intre in spatiul personal. Uram asta.
I-am tras o privire pisicii lui. Biata, era cam agitata. L-am privit inapoi cum s-a oferit sa ma ajute cu cautarea cancelariei. Imi era teribil de groaznic sa-i zic "Da! Te rog!" , dar inca nu cunoasteam pe nimeni si aveam chiar nevoie de o cheie pentru camera mea daca nu voiam sa dorm prin campus.
Defapt, nu era o problema. Adoram sa stau in aer liber.
- Ah, probabil ca da. Daca te oferi ca si ghid, nu am nici o problema. Multumesc. i-am spus politicos, luandu-mi valizele in ambele maini si incercand sa deschid usa aceia nenorocita cu piciorul.

Back to top Go down
Hel
hobbit
hobbit

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 4:50 pm

Era tare simpatic să cunosc un nou vârcolac. Toți aveau felul ăsta de a fi...crispați şi bănuitori în fața necunoscuților. Deşi ştiam că pot fi şi nişte prieteni fideli. La fel cum fusese Marcus, un prieten tare drag şi un vârcolac puternic. Am privit-o cum luptă cu ea însăşi înainte de a-mi da un răspuns dar până la urmă mi-a acceptat ajutorul.
I-am luat delicat bagajele cu care se chinuia şi le-am tras cu o mână după mine. Apoi, fără să o anunț, am apucat-o pe Ethir de încheietura mâinii şi i-am făcut cu ochiul. Am şoptit un cuvânt în limba antică a magiei şi în secunda următoare eram amândoi în fața unei uşi pe care scria "CANCELARIE".
Back to top Go down
View user profile
Himi
alien
alien

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 5:02 pm

M-a luat prin surprindere cand mi-a atins bagajele luandu-le in mana. M-am abtinut din greu a nu-i comenta ceva murdar si jignitor. Apoi m-a luat de incheietura, facandu-mi din ochi.Era stupid! Unde voia sa ajunga?! Nu eram prea amuzata si il priveam cu atentie, pregatita pentru orice.
Am simtit un aer rece cum ma cuprinde iar in mai putin de o secunda eram altundeva. Alarmata fiind, mi-am ridicat piciorul, femurul fiind aproape de mana mea si imediat am tras de sub pantoloni unul dintre cunaiele mele, punandu-l la gatul lui.
-Ce crezi ca faci? l-am intrebat apropiindu-ma la mai putin de cinci centimetrii de chipul lui.

Back to top Go down
Hel
hobbit
hobbit

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 5:10 pm

Am clipit uimit la vederea lamei ascuțite. Ei, la asta nu mă aşteptam. Acum aş fi putut să îi transform cuțitul în ceva drăguț precum un şarpe sau o acadea. Dar m-am abținut, observând că nu e o fire prea...glumeață.
-Hei, hei, ia-o uşor, domnişoara "am absolvit liceul celor fără umor".
Am îndepăratat uşor, cu un deget, cuțitul care era periculos de aproape de gâtul meu prețios şi i-am făcut semn spre uşa cancelariei, zicând:
-Cred că aici îți doreai să ajungi.

Last edited by Hel on Tue Jun 16, 2015 5:23 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile
Himi
alien
alien

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 5:21 pm

Mintea lui mergea in momentul ala. O vedeam in ochii lui. Era atat de calm fata de mine, iar eu simteam cum ardeam pe interior. Numai avusesem o astfel de "distractie" demult si eram atat de dornica de putina actiune, incat am reactionat nechibzuit in fata lui.
Mi-a indepartat lama cunaiului incet de la gatul lui iar in mintea mea bantuia gandul la ce ar putea face dupa asta. "Calma, calma!" mi-am spus, bagand cunaiul inapoi si privind in jurul meu. Am zarit usa pe care scria "Cancelarie" si am simtit cum ma inrosesc la fata.
- Aaa, uite cum sta treaba...multumesc ca m-ai ajutat cu bagajele si ca m-ai teleportat pana aici cu trucurile tale de magician, dar te rog, sa numai faci asta. i-am spus in timp ce mi-am smuls incheiatura din mana lui si m-am repezit sa-i iau bagajele din mana.

Back to top Go down
Hel
hobbit
hobbit

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 5:29 pm

Am privit-o în timp ce încerca să se calmeze şi mi-am zis că e simpatică. Şi periculoasă. Eu nu eram genul care se lupta corp la corp, pentru că pur şi simplu necesita prea mult efort, eu eram genul leneş şi preferam metodele mai...distractive.
Am văzut cum îşi ia bagajele şi dă să intre în cancelarie. Am vrut să o bat prieteneşte pe spate pentru a o încuraja, dar în ciuda firii mele lipsite de inhibiții, m-am abținut şi m-am mulțumit să mă rezem de perete şi să o privesc.
Back to top Go down
View user profile
Himi
alien
alien

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 5:38 pm

Am intrat in cancelarie, dandu-i o privire dura de dupa umar. Norocoasa fiind, am primit de la profesoara singura cheie de la camera 58. Camera mea. I-am multumit si am iesit din cancelarie cu bagajele pe care le caram decand am ajuns aici!
Nici bine nu am iesit pe usa ca l-am vazut pe Helus rezemat de perete, privindu-ma. Am dat ochii peste cap zicand in mintea mea "Oh, te rog..nu se poate!"
- Acum ma pandesti..sau cum? l-am intrebat argatos continuand sa merg pe holul scolii, spre iesire.

Back to top Go down
Hel
hobbit
hobbit

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 5:44 pm

Am început să râd văzând-o în acel fel şi am urmat-o liniştit pe holuri, mergând în urma ei. Levi mă privea dezaprobator dar mă urma resemnat, mieunând a protest din când în când.
-Să te pândesc? am zis eu gânditor. În niciun caz. Aş putea face asta privind un glob de cristal. am adăugat eu chicotind.
-Dar sunt plictisit. Iar tu pari o companie interesantă. Şi nu îmi spune că eu nu sunt o companie cel puțin plăcută pentru că ştim amândoi că nu e aşa.
Back to top Go down
View user profile
Himi
alien
alien

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 5:52 pm

Il auzeam cum bolborosea prostii in spatele meu. Glub de cristal, blah blah...prostii!
La urmatoarea lui fraza mi-a sarit tandara si m-am intors la el, zicandu-i:
- Sa te mint sau sa-ti zic adevarul? Dar prefer sa te mint. Da, esti o companie placuta. Placut de insuportabila! m-am rastit la el, dupa care m-am intors vazandu-mi de drum.
Am mers cam jumatate de hol, calmandu-ma. Dupa care mi-am spus ca in felul asta nu-mi voi face niciodata prieteni aici.
- Ok, sa vedem...in ce camera stai si la ce etaj? l-am intrebat incercand sa-mi calmez corzile vocale, care sarmanele o luasera razna.

Back to top Go down
Hel
hobbit
hobbit

PostSubject: Re: La bibliotecă   Tue Jun 16, 2015 5:56 pm

-Hmm...dacă zici că minți şi că sunt o companie plăcut de insuportabil, asta înseamnă că adevărul e că mă placi teribil de tare. am zis eu încet, răstălmăcindu-i cuvintele.
M-am oprit surprins când s-a întors brusc spre mine şi am putut observa că avea ochi frumoşi, cenuşii. Am ridicat din umeri şi am zis:
-Camera mea e la etajul 3. Numărul 60.
Back to top Go down
View user profile
^Roxana.^
Fondator
Fondator

Army: Army: : nazzy
Mesaje Mesaje : 26714
Puncte Puncte : 45505
Reputatie Reputatie : 35
Varsta Varsta : 23
Localizare Localizare : Ατενος, Ελλαδα

PostSubject: Re: La bibliotecă   Sun Jun 28, 2015 6:46 pm

Dupa cuesurile de grafica ma duc spre biblioteca pentru a-mi face proiectu la astronomie. Si asa o sa imi petrec o zi la biblioteca pentru a invata si pentru a face proiecte. Sper sa gasesc pe cineva cunoscut ca sa-mi treaca timpu mai repede.

●▬▬▬▬▬▬▬▬▬●۞ ۞●▬▬▬▬▬▬▬▬▬●
Back to top Go down
View user profile http://hobbitandlord.forumotion.com/forum Online
Alethia Spitz
Asistent
Asistent

Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 7222
Puncte Puncte : 23099
Reputatie Reputatie : 19
Varsta Varsta : 32
Localizare Localizare : Braila

PostSubject: Re: La bibliotecă   Thu Jul 23, 2015 12:40 pm

Sanara:
Tocmai intram in biblioteca cand o vad pe unadintre cele mai bune prietene si colegad camera la camin cu mine.
-Buna, prietena mea draga! Hm, ai nevoie de ajutor la proiecte?
Stii, ma gandeam sa te ajut in felul meu, incat sa iti ofer tie un timp liber mai mare.
Ar fi o idee un pic mai ciudata dar am si o alternativa.

Back to top Go down
View user profile http://rpghistoryw.forumgratuit.ro/forum
Sponsored content

PostSubject: Re: La bibliotecă   

Back to top Go down

La bibliotecă
Back to top 
Page 1 of 1